Veranderingen We vieren feest Bedreigd landschap. De intensieve scheepvaart en de industriële ontwikkelingen vormen een voortdurende bedreiging voor de schorren en slikken in de Westerschei de. hieraf niet te zien. Veel dichterbij varen grote en kleine vrachtboten voorbij, hoekige vormen in het versluierde tegenlicht van de namiddag. Het hier geschetste contrast is typerend voor de Westerschelde waaraan diverse grote natuur gebieden liggen die door het Zeeuwse Landschap beheerd worden. Elk jaar wordt het weer voorjaar, elk jaar verwonderen we ons over de onstuimige groeikracht van de natuur. Maar dag in dag uit gaan de bedreigingen door. De Westerschelde is "sterk vervuild", de rivier is "ontoelaatbaar belast". Het zijn bijna gemeenplaatsen geworden en er verandert van jaar op jaar vrijwel niets aan deze situatie Dit spanningsveld tussen de schoonheid van natuur en landschap en de steeds aanwezige bedreigingen van allerlei aard proeft u in de meeste bijdragen aan dit |ubileumnummer. Het zijn impressies over een aantal karakteristieke landschappen in Zeeland, geschreven ter gelegenheid van de vijftigste verjaardag van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Duidelijk komen de beide gezichten van de natuurbescherming, emotie en deskundigheid, in de verhalen naar voren. Zeeland is ingrijpend veranderd de afgelopen 50 jaar. Er is landschap verloren gegaan maar er zijn ook nieuwe waarden bij gekomen. Het is niet goed om alleen maar stil te staan en nostalgisch om te zien naar het verleden. Het is ook weinig zinvol om uitsluitend de vinger te leggen bij datgene wat verloren ging of bedreigd wordt. Zeeland is nog steeds een prachtige provincie. Toch, je kunt er niet omheen dat natuur en landschap onder grote druk staan in ons gewest. Daarom is het goed dat er natuurbeschermers zijn die met gevoel en deskundigheid voortdurend bezig zijn om stukken natuur en landschap veilig te stellen. De Stichting Het Zeeuwse Landschap, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten en het Staatsbosbeheer staan hier broederlijk naast elkaar. Het Zeeuwse Landschap is al vanaf 1936 bezig het karakteristieke landschap van Zeeland te beschermen. Tientallen mensen hebben zich voor dat doel ingezet. Enkele voortrekkers zijn allang overleden. Zonder anderen te kon te willen doen, wil ik twee namen noemen. De eerste rentmeester van het Zeeuwse Landschap was de heer E. J. Rouw, actief in de jaren zestig en zeventig. Hij was een onvermoeibaar werker voor het Landschap. Veel aankopen zijn door hem voorbereid, en de basis van het weidereservaat in de Yerseke Moer is door hem gelegd. Ik denk verder in dit verband aan Mr. T. Lebret, jarenlang secretaris en voorzitter van de Stichting. Hij was een groot vogelkenner en natuur beschermer die al zijn vrije tijd heeft gegeven aan het veiligstellen van natuur en landschap. Hij deed dat met veel persoonlijke inzet en een grote mate van deskundigheid, getuige de indrukwekkende reeks publicaties die hij heeft nagelaten. Ook vandaag aan de dag zijn er naast de vaste staf van mede werkers van het Landschap vele vrijwilligers werkzaam, zowel in het veld als op bestuurlijk terrein. In dit verband wil ik u de jubileumcommissie voor stellen die ons gouden feest heeft voorbereid. Naast het dagelijks bestuur van de Stichting, Ir. L. Eelkema, Dr. P. H. Nienhuis en F. Jansen, wordt de commissie bemand door Ir. D. J. van der Have, Mr. J. A. Lantsheer, F. G. Sprenger, J. M. Baron van Tuyll van Serooskerken en directeur R. J. B. M. Willems. In het vorige nummer van "Zeeuws Landschap" heeft een overzicht gestaan van de evenementen die door de jubileumcommissie zijn geor ganiseerd. Per brief krijgt u nog een meer gedetailleerd overzicht van alle aktiviteiten. Twee hoogtepunten licht ik er even uit: ons grote jubileumfeest op 31 mei in Middelburg en het prachtig geïllustreerde jubileumboek "Mens en Zee en Land: het beheer van het Zeeuwse landschap". Dat boek zal u tegen sterk gereduceerde prijs worden aangeboden. Niet onvermeld mag blijven het "Zakgidsje van de Zeeuwse natuurgebieden" dat u bij dit nummer aantreft. Het gidsje geeft aardige bijzonderheden voor veel terreinen. Het geeft aan waar u kunt wandelen en wat u op uw tochten kunt verwachten. Verscheidene terreinen van de Stichting kunnen helaas door hun grote kwetsbaarheid niet voor het publiek worden open gesteld. Vanaf de dijk of vanaf een ander geschikt uitkijkpunt is er toch vaak veel te zien. Vergeet uw kijker niet.

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 3