Bescherming Een stukje verwaarloosd bos in de Zeepeduinen. De uitgestrekte bossen in de duinen van Schouwen vormen een aantrekkelijk wandelgebied. slenk vol met gele wederik en rode kattestaart naderen we de Vluchtheuvel met daarachter het Watergat. We houden echter links aan waar het Witte Duin, een van de voorposten van de Verklikker, voor ons oprijst. In de verte jodelt een wulp, terwijl een zomertaling in een van de putten duikt nabij de Oude Hoeve. We laten de kruipwilgvlakte achter ons en zitten plotseling midden tussen de duindoorns van de Verklikker. Voor ons ontrolt zich een fraai panorama van een bergeendensoos in een natte, met lage kruipwilg begroeide vallei. De bergeenden hebben hun eigen bezigheden en wij wandelen verder in de richting van het strand. Na beklimming van een volgende duintop horen we het geruis van de zee. Het strand is breed. Zo breed dat zich hier en daar duintjes op het hoge strand hebben gevormd. Vroeger broedden er hier sterntjes en plevieren, nu huizen er badgasten. Een aantal jaren geleden vormden zich hier ook al duintjes en met hulp van de mens is toen een flink stuk van het hoge strand van de zee afgesnoerd. Achter het stuifdijkje ligt nu een duinvallei. In het midden staat nog wat water. Langs de randen van de vallei komen de eerste planten in bloei. In de zomer is de vallei op zijn mooist. Dan is de lucht er zwaar van de geur van de watermunt en bloeit er de parnassia met tienduizenden witte bloemen. Het gegons van de insecten boven de bloemen benadrukt de zomerse stilte. Vogels laten zich niet meer horen, het broedseizoen is voorbij. Op de achtergrond komen er van over het stuifdijkje geluiden de vallei binnen waaien van het strand. De duinen van Schouwen vallen onder de natuurbeschermings wet. Hierdoor is het gebied veiliggesteld voor allerlei nieuwe aantastingen en verdere recreatieve exploitatie Als gevolg van de aanwijzing is een beheersvisie opgesteld. In die beheersvisie wordt als hoogste prioriteit genoemd het verbeteren van het beheer van grond- en oppervlaktewater. Een zoveel als mogelijk ongestoorde grondwaterhuishouding is voor het duingebied immers van levensbelang. Daarnaast worden in de beheersvisie tal van maatregelen voorgesteld die tot doel hebben de natuurwaarden te optimaliseren. Hierbij kan worden gedacht aan de restauratie van houtwallen, het uitmaaien en kappen van met opslag dichtgelopen valleien, het opnieuw invoeren van begrazing van verruigde gedeelten door vee, enzovoort. De toekomst zal moeten leren of de gestelde prioriteiten worden gehaald. De voorbereidingen in de uitvoerende sfeer geven in ieder geval aanleiding tot een niet al te pessimistische kijk op de komende jaren. 5

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 5