De ingetogen kleuren van de herfsttuin door C.J. Nouse Neutrale tinten Lila-blauw In de nazomer, als het door nevels getemperde zonlicht onze dan al wat koelere tuinen kleurt en de dauw het gras en de plan ten zacht glanzend verzilvert, openen in een verstillende omge ving de laatste vaste planten hun knoppen. In die ietwat serene sfeer dragen de vaste planten hun laatste bloemen aan tot een boeket dat ons bij het einde van het groeiseizoen ten afscheid wordt aangeboden. Daarna begint voor de vaste planten de lange winterslaap. Een slaap die duurt tot de eerste voorjaarsbloei- ers ontwaken en weer een nieuw tijdperk inluiden. In het gezeefde licht van de nazo mer past niet meer het kleurenge- weld zoals we dat zomers soms aantreffen. Te felle gelen, roden en blauwen zouden met de harmo nieuze akkoorden dissoneren die klinken bij de levensavond van de planten. In de bezonnen atmosfeer van „na gedane arbeid is het goed rusten" treffen we de juiste toon met zachtere tinten: crême-wit, 12 rose-lila-blauw, bruinrood en warm geel-bruin. Ook zacht wuivende sieigrassen passen in dit beeld. Met hun wit-groen-zilveren bloeiwijzen bewegen ze zich gracieus tussen of boven hun ingetogen bloeiende medebroeders en -zusters en verle vendigen met een glinsterend spel van sierlijke bewegingen het geheel. Een aantal planten die de slotak koorden in de nazomer-herfsttuin vertolken stellen we hier aan u De in een tuin zo belangrijke neu trale tinten wit, grijs en crème vinden we bij de siberische edel- weis, de zilverkaars, de japanse anemonen en de herfstasters. Van de siberische edelweis is de soort Anaphalis triplinervis de aar digste Met zilvergrijze bladeren en crème-witte bloemen vormt de plant een goede schakel tussen kleurige arrangementen. Daarnaast versterkt ze de zeggingskracht van veel rose en blauw-lila-paars bloei ende planten. Neutraal gekleurd is ook de japanse anemoon „Hono- rine Jobert". Met haar enkel witte bloemen brengt ze licht in de donkere hoekjes van de tuin. Elerfstasters in wit bloeiende uit voering zijn er in hoge en lage soorten. Laag is de Aster dumosus „Schneekissen" en hogerop gaat Aster novi-belgi „White Ladies". Zilverkaars of Cimicifuga heeft lange dunne stengels met ranke witte bloemaren die vooral tegen een donkere achteigrond opvallen. Deze één tot twee meter hoge plant is een gracieuze verschijning die zich thuis voelt op een licht beschaduwde plaats. Overzichtsfoto van een door de auteur ontworpen tuin In deze tinten zijn het vooral de astersoorten die acte de presence geven. We kunnen kiezen uit de lage Aster dumosus cultivars, de mooie Aster amellus hybriden en wat we de echte herfstasters plegen te noemen, de Aster novi-belgi. Van de pluimspirea is de Astilbe sinensis „Pumilla" een fraaie laat bloeier. Deze bodembedekker voor

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 12