Rose Geel Siergrassen Vetkruidsoorten zijn ook in de herfst het aanzien waard lichte schaduw bloeit erg lang door met schitterende lilakleurige 30 cm hoge bloempluimen die ook in uitgebloeide toestand nog een winterlang interessant zijn. In rose tinten is er het meeste aan bod. Alweer asters in lage^ middel hoge en hoge vormen. Van de eer der genoemde pluimspiiea is er de rose-rode vorm „Finale". Rose japanse anemonen zijn er meerdere maar met haar fraai half gevulde licht rose bloemen spant „Königin Charlotte" de kroon. De vasteplanten-chrysanten worden door de rose bloeiende „Clara Curtis" vertegenwoordigd. Konink lijk torent het koninginnekruid Eupatorium purpureum „Atropur- pureum" met haar tot twee meter hoge bloemstengels met purperrose bloemschermen hoog boven alles uit. Laag bij de grond vertoeft de duizendknoop of Polygonum. Polygonum affine heeft enkele sterke bodembedekkers in huis die het haast overal goed doen. Dui zendknoop in de hierbedoelde uit voering bloeit met rose-rode of rose-witte aarvormige bloeiwijzen. Het soortenrijke vetkruid of hemelsleutel dat tijdens de zomer maanden al zoveel heeft te bieden, laat zich ook in de nazomer nog nadrukkelijk zien. Sedum specta- bile „Brilliant" met karmijnrose bloemschermen laaft de laatste insekten rijkelijk met haar nectar. Sedum pluricaule „Rosenteppich" vormt met haar grijs-blauw-groene bladeren een merkwaardig gekleurd tapijt dat ze in de nazomer ver siert met rose-rode bloemenscher men. Sedum telephium „Herbst- freude" is een der meest forse sedumsoorten, bloeit met bruin rode bloemschermen en wordt ongeveer een halve meter hoog. Geel is als indringende kleur in de najaarstuin eigenlijk alleen aan vaardbaar als het zich voegt naar de dan aanwezige herfstachtige tin ten van bruin-geel verkleurende bladeren. Tot die aanvaardbare gelen mogen we rekenen de Hele- nium of inulaplant. Daarvan zijn er twee hybriden die in een gepaste kleur tot ver in oktober doorbloeien. Het zijn de hoge koperkleurige „Kupfersprudel" en de lagere „Wendley" met donkerbruin-bronsgele bloemen. Een van de aardigste siergrassen in een tuin is het lampepoetsersgras Pennisetum compressum. Het wordt 80 cm hoog en tooit zich in september-oktober met tot 20 cm lange donkere bloeiaren op ranke stelen. Heel majestueus is het chinese reuzenriet dat met ste vige stengels twee en halve meter hoog wordt en waarvan de blade ren ritselende herfstmuziek maken. Behalve dit Miscanthus sinensis „Giganteus" zijn er de kleinere „Gracillimus" met grijsgroene bla deren en zilvergroene bloeiwijze en „Zebrinus stricta" anderhalve meter hoog met door geel-groene dwarsstrepen fraai getekende sten gels en bladeren. 13

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 13