Zeeuws Landschap Van de redactie 2e jaargang nr. 4, november 1986 ZEEUWSE LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v.d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's M. Jacobusse R. Kleingeld C.J. Nouse F. v. Pelt J. Wouters Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave - Van de redactie 2 - Vogelleven in Zeeland 1936-1986 3 - Uit het beheer 6 - Uit de regio 7 - Wandelingen door het Zeeuwse Landschap 8 - Fotowedstrijd 10 - De ingetogen kleuren van de herfsttuin 12 - Lezers schrijven 14 - 50 jaar Zeeuws Landschap 15 Illustratie omslag A. Karman, Colijnsplaat "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. Losse nummers 2,50, verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. 3, 4, 5, 6, 7, 8 2, 9 12, 13 15, 16, 17 17 Het gouden jubileumjaar van onze Stichting is nog in volle gang. Dat blijkt overduidelijk uit de inhoud van dit nummer. Er hebben zich inmiddels heel wat gebeurtenissen voltrokken waarop we met groot plezier terugkijken. Maar liefst 2500 nieuwe donateurs hebben zich aangemeld. Dat is een groot geschenk van de Zeeuwse bevol king en een steun in de rug van het bestuur van Het Zeeuwse Landschap: we zijn kennelijk op de goede weg. Ons jubileumboek „Mens en zee en land" loopt goed. Het stond onlangs als vierde op de hitlijst van een bekende boekhandel in Middelburg. Niet alleen Het Zeeuwse Land schap viert dit jaar feest. Ook rond de Oosterschelde is het nodige vuurwerk afgestoken. Op 4 oktober is de stormvloedkering door onze koningin ingewijd. Toch bestaat er bij ons enige onge rustheid over de toekomst van deze kostbare zeearm. De Ooster- scheldewerken zijn bijna klaar, maar een algehele lange-termijn- visie op de bescherming van dit internationaal erkende natuurgebied is er nog niet. Waar blijft de toe passing van de Natuurbescher mingswet? Hoe lang moeten we nog wachten op de officiële aan melding van de Oosterschelde als „Wetland", een belangrijk beschermd vogelreservaat? Een jubilaris als Het Zeeuwse Land schap kan zich wat deze vragen betreft wel enig ongeduld veroorlo ven. Het resultaat van 50 jaar vogelle ven in Zeeland schetst een wat somber beeld. Zeeland is sterk ver anderd en de vogelbevolking veran derde mee Waar zijn ze gebleven: paapje, geelgors, grauwe kiekendief, slechtvalk, ooievaar, kemphaan en patrijs? We zijn geneigd om het oude vertrouwde beeld vast te houden; het voert te ver om in dit verband op de achtergronden van hun verdwijnen in te gaan. De achteruitgang van de ons omringende natuur is een keihard gegeven. Een terugblik over 50 jaar kan daar schrijnende beelden van tonen. Maar het is niet alleen kommer en kwel. Er zijn ook meerdere positieve signalen. Wat dacht u van putter, goudvink, turkse tortel, tafeleend, grauwe gans, rotgans en fuut? Stuk voor stuk vogelsoorten die sterk in aan tallen zijn toegenomen en die het uitstekend doen in ons Delta landschap. P.H. Nienhuis Avond op de Ooster schelde.

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 2