Uit het beheer Slecht broedseizoen op de Hooge Platen Orchideeën op Ter Hooge Westerschenge Verdronken Zwarte Polder Aan het begin van het broed seizoen zag het er allemaal heel hoopvol uit op de Bol. Het leek er veel op dat het aantal dwergsterns opnieuw een record zou bereiken. Door verschillende hoge vloeden werd deze hoop echter de bodem ingeslagen. Niet alleen nam het aantal broedparen iets af (tot 150) maar bovendien was het broedsucces erg laag. Slechts zo'n 40 paar slaagde erin om jongen groot te brengen. Wat beter verging het de visdieven. De kolonie breidde zich uit van 780 tot meer dan 1000 paar, maar ook bij deze soort gingen nogal wat legsels verloren bij hoge vloe den. Voor zo'n 300 a 350 paar verliep het broedsel succesvol. Een aardige bijzonderheid was het broeden van de bonte stiandloper. Voor het tweede achtereenvolgende jaar kwam deze zeldzame soort op de Hooge Platen tot broeden. Op een laaggelegen stuk grasland op het landgoed Ter Hooge wer den twee soorten orchideeën aange troffen, t.w. de rietorchis en de moeraswespenorchis. Helaas bleek uit een nadere inspectie van de groeiplaats dat beide soorten door onbekenden waren aangeplant. Misschien met de beste bedoelin gen, maar het is echt niet nodig om de natuur een handje te hel pen. Juist het spontaan verschijnen (en verdwijnen) van plantensoorten geeft de natuurbeheerder inzicht in de manier waarop de bescherming het beste ter hand kan worden genomen. Bovendien heeft de praktijk uitge wezen dat het introduceren van soorten altijd leidt tot ongewenste neveneffecten. Als voorbeeld zou je de aanplant van engels slijkgras kunnen noemen. Deze zoutplant die in de dertiger jaren in Neder land werd aangeplant om de lan daanwinning te bevorderen, heeft 6 het oorspronkelijk inheemse klein slijkgras geheel verdrongen. Het is niet ondenkbaar dat door aanplant van de genoemde orchideeën op Ter Hooge de terugkeer van de vroeger voorkomende (veel zeldza mer) harlekijnorchis wordt verhin derd, of in ieder geval vertraagd. Bovendien dringt zich de vraag op waar de aangeplante exemplaren vandaan komen!!!! De oplossing van die vraag vonden we in andere terreinen. In verschil lende gebieden constateerden we dat er orchideeën waren uitgesto ken. Dat was het geval in de inlaag van Hoofdplaat, de Kievitte- polder en de Westerschenga Ook andere terreinbeheerders werden met deze vorm van vandalisme geconfronteerd. Wat positiever nieuws kunnen we u melden uit de Westerschenga Ondanks de strenge winter wist het aantal bijenorchissen zich te handhaven, en bovendien werd voor het eerst de aanwezigheid van de moeraswespenorchis geconsta teerd. Daarmee is een nieuwe mijl paal in het verschralingsbeheer bereikt. Een grote verrassing leverde een terreinbezoek aan de Verdronken Zwarte Polder op. Er werd een nieuwe groeiplaats ontdekt van de gesteelde zoutmelde, één van de zeldzaamste zoutplanten van de Nederlandse flora. Alsof het niet op kon werden bovendien groei plaatsen ontdekt van de gelobde melde en de kustmelde, allebei soorten waarvan het aantal groei plaatsen in Nederland op de vin gers van één hand te tellen valt. Vooral de vondst van gesteelde zoutmelde benadrukt eens te meer het belang van de beperkingen in de toegankelijkheid die in dit gebied zijn doorgevoerd. Door overbetreding was deze soort zo'n 15 jaar geleden uit het gebied ver dwenen. Na een springvloed is het vloedmerk op de Hooge Platen bezaaid met eieren van sterns. Aan de Westerschenge vestigde zich dit jaar voor het eerst de moeraswespenorchis.

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 6