Uit de regio Oprichting herpetologische studiegroep Zeeland Wat is de Oosterschelde ons waard? door G.J.C. Buth Groene kikker. Een onlangs opgerichte werkgroep houdt zich bezig met studie en bescherming van amfibieën. Sinds enige jaren bestaan er in Limburg, Noord-Brabant en Gel derland Herpetologische Studie groepen. Ze hebben als doel de bestude ring, maar vooral ook de bescherming van onze inheemse amfibieën en reptielen. Ze trach ten dit te bereiken door zich allereerst een goed beeld van het voorkomen en de verspreiding van de soorten te vormen. Op grond van deze kennis kunnen de overheden en natuurorga nisaties op bedreigingen worden geattendeerd en desgewenst wor den ondersteund bij te treffen maatregelen. Ook in Zeeland blijkt er behoefte aan een dergelijke stu diegroep. Deze zal dan ook wor den opgericht op een bijeen komst, te houden in de Concert en Gehoorzaal, Singelstraat 13 te Middelburg (2e verdieping) op donderdag 6 november om 20.00 uur. Iedereen, die belangstelling heeft voor amfi bieën en reptielen en die wil meewerken aan de inventarisatie van deze dieren in Zeeland, is er van harte welkom. Initiatiefnemers: Bernard Krebs, Thijs Kramer, Kees Musters. Inlichtingen bij Kees Musters, Saffier 27, 4337 MR Middelburg (tel. 01180-33898). Onlangs reed ik 's avonds met een stevige noordwestenwind en regenvlagen over de Oosterschel- debrug. Warm en droog vanuit de auto zag ik op het water een verlicht garnalenschip met zijn netten uit deinend op de golven. Wat een geluk en geruststelling is het, dacht ik, dat dit spannende beeld en de wereld die erachter zit van een schoon, dynamisch en wijds getijdengebied en een eeuwenoude visserijcultuur niet verloren gaan. De Oosterschelde blijft groten deels intakt dank zij een lange strijd van natuurbeschermers en vissers tegen een complete afslui ting. De dure beslissing voor een stormvloedkering was waarschijn lijk mede het gevolg van een in de zeventiger jaren sterk toegeno men maatschappelijke belangstel ling in natuurbehoud en een schoon milieu. Een belangstel ling die gelukkig nu ook nog steeds aanwezig is, zoals onder andere blijkt uit het grote aantal nieuwe Landschapsbegunstigers. Ondertussen deed zich de econo mische crisis voor en een nieuwe maatschappelijke golfbeweging: no nonsens en handen uit de mouwen, wat zich in Zeeland vooral lijkt te vertalen in een sterke rekreatieuitbreiding. Ook voor de randgebieden van de Oosterschelde staan al ver schillende rekreatieplannen op stapel. Natuur is lastig in harde econo mische cijfers uit te drukken, iets wat vaak onderhandelingen tussen natuurbeschermers en plannenmakers, die graag in cijfers van (korte termijn) winst praten, bemoeilijkt. Het neder- landse volk heeft gekozen om miljarden guldens voor een stormvloedkering uit te geven om de natuurwaarden van de Oosterschelde zoveel mogelijk te behouden. Je zou kunnen zeggen dat de nieuwe Oosterschelde, in geld uitgedrukt, dat dus minstens waard is. Sterke degradering van de Oosterscheldenatuur door uit voering van al de rekreatieplan nen zou dus een enorm kapitaal verlies inhouden. Met andere woorden, een zeer terughoudend beleid wat betreft rekreatieve ontwikkelingen op en rond de Oosterschelde is ook economisch gezien verantwoord en zou voor de dames en heren bestuurders van een visie, zowel op lange ter mijn als over de eigen gemeente en provinciegrens heen, getuigen. 7

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 7