zeldzamer worden van het zeegras in Nederland in de loop van deze eeuw sterk in aantal toegenomen. Hij heeft zich ontpopt tot een echte cultuurvolger, die zich uitste kend thuisvoelt op binnendijkse cultuurgronden. Voor de boeren is dit een nogal onplezierige bij komstigheid. Dat de rotgans ook zijn oorspron kelijke voedsel niet versmaadt is op de Rumoirtschorren duidelijk te zien. In de wintermaanden zijn ze volop op het schor te vinden. Daarnaast wemelt het er van aller lei steltlopers, zoals bonte strandlo- pers, scholeksters, plevieren en rosse grutto's. Graag stellen we u in de gelegen heid om een winterse vogeltocht door de Rumoirtschorren te maken. We starten onze excursie op zaterdag 20 december om 13.00 uur vanaf het onlangs geopende bezoekerscentrum bij de eenden kooi te Anna Jacobapolder. Laar zen en verrekijker zijn onmisbaar. Vanaf 10.00 uur 's morgens zal het bezoekerscentrum bij de eenden kooi geopend zijn. U kunt er rustig een diaserie over het zeeuwse landschap bekijken en bovendien zal kooiker Van Herk aanwezig zijn om aan de hand van een maquette uitleg te geven over de werking van de kooi. Er wordt gezorgd voor een warm kopje kof fie. 9 Op de Rumoirtschor ren ligt de laatste buitendijkse holle- stelle van Zeeland. Overal in het schor hebben zich sterk kronkelende geulen uitgeschuurd. en - soms - strandbiet. Op de aan grenzende schorren zijn allerlei zoutplanten te vinden, variërend van zeekraal en engels slijkgias op de laagste delen tot zeealsem en zoutmelde op de oeverwallen langs de kreken. Een bijzonderheid is het voorkomen van groot en klein zeegras in de kreken die door het schor lopen. Het zijn zoutwater- planten die in Nederland zeldzaam geworden zijn als gevolg van de zogenaamde wierziekte die in de dertiger jaren optrad. Deze planten vormden een belangrijke voedsel bron voor allerlei watervogels, vooral voor de rotgans. Vreemd genoeg is de rotgangs ondanks het

Zeeuws Landschap | 1986 | | pagina 9