Aandacht voor de Hooge Platen door R Beyers- bergen, vogelwachter op de Hooge Platen Vrijwilligers gevraagd In het voorjaar, lang voor dat de zomervogels uit hun winter kwartieren terugkeren, worden op de Hooge Platen voor bereidingen getroffen voor het nieuwe broedseizoen. Deze voorbereidingen behelzen de aanleg van een ringvormig zandzakkendijkje en het aanbrengen van rijshout- schermen met als doel voor de vogels een gunstige en veilige broedplaats te creëren. Onder invloed van de winterse stormen doet de Westerscheide afbreuk aan het mensenwerk en dat betekent dat het daarop volgende voorjaar weer opnieuw de handen uit de mouwen moeten. Toch is het niet zo dat ieder jaar helemaal opnieuw begonnen moet worden. De rijshoutschermen spelen ook bij overspoelingen een land- ophogende rol doordat ze als obstakels fungeren en daardoor de stroomsnelheid afremmen en de sedimentatie bevorderen. Dit leidt ertoe dat de stuifduintjes zoals ze 's zomers door zand- opwaaiing zijn ontstaan, 's winters worden afgevlakt en het zand zich over een groter gebied verspreidt. Op deze wijze gaat de verhoging langzaam maar gestaag door en in het "veld" worden de resul- Na iedere winter wordt het broedge bied op de Hooge Platen door vrijwil ligers hersteld. Broedende dwergstern met op de achtergrond het ringdijkje. taten van deze jarenlange konse- kwente beheersvoering zicht baar. Er is een bijna gesloten duin- tjesrij van zo'n 80 meter met behulp van aanplant tot ont wikkeling gekomen, variërend van 1 - 4 meter breedte en in de luwte gedijen een vijftal bies- tarwegrasduintjes. De laatste paar jaar begint de ontwikkeling van een schorretje zich af te tekenen en de meeste typische schorreplanten zijn er al aan getroffen. Sterns, als broedvogels kenmer kend voor dit soort gebieden, verschijnen ieder jaar in hoger aantal en brengen vaak met succes hun jongen groot. Visdiefjes en dwergsterns namen toe van resp. 3 paar en 12 paar in 1978 tot 1000 paar en 150 paar in 1986. Hoewel de geschetste land schappelijke ontwikkeling en de gunstige broedvogelstand alle aanleiding tot tevredenheid geven, kunnen we nog niet op onze lauweren rusten. De zorgen gaan vooral uit naar de broedkolonie van de dwerg stern; de Hooge Platen her bergen bijna de helft van de nederlandse populatie, waarmee een grote verantwoordelijkheid op de schouders van de beheer ders rust. Om de rol van bete kenis te blijven spelen voor deze, in binnen- en buitenland op de rode lijst geplaatste soort, is het van groot belang deze soort in al zijn wensen tegemoet te komen. Dit voorjaar willen we vooral aandacht schenken aan de aanleg van een ruime schelpenbank, omgeven door een solide ring dijkje; dit laatste met als doel de overspoelingskansen van het schelpenbankje te verkleinen. Overigens zullen de andere noodzakelijke werkzaamheden niet worden verwaarloosd. Zoals ook in voorgaande jaren gebruikelijk was zullen in 1987 vele van deze aktiviteiten in de weekeinden plaatsvinden, omdat het merendeel van het beheers- werk op de Hooge Platen door vrijwilligers wordt uitgevoerd. Indien u interesse voor deelname hebt aan het beheerswerk op de HOOGE Platen, hieronder volgen de dagen dat er wordt gewerkt. Op alle dagen vertrekken we om 10.00 uur aan de uitwatering van Nummer Een en zijn om ongeveer 16.00 uur weer terug. zaterdag 21 februari zaterdag 7 maart zondag 8 maart zaterdag 4 april zondag 5 april zaterdag 25 april zaterdag 2 mei zondag 3 mei De precieze aktiviteiten per dag hangen af van het weer. Voor vragen kunt u terecht bij onderstaand adres. R. Beijersbergen Millianostraat 28 4511 HM Breskens Tel. 01172-1809

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 11