riet landgoed Land- ust; een schenking ran Jonkvrouw iuzanna van Citters. Naast successen aan de onder handelingstafel en in de aankoopsfeer heeft onze Stichting ook heel wat natuur gebied door middel van beheers overeenkomsten kunnen veilig stellen. Een voorbeeld hiervan is het landgoed Ter Hooge nabij Middelburg. Door de hoge onderhoudskosten raakte dit landgoed steeds meer in verval. De algehele verwildering van dit altijd voor het publiek afgesloten landgoed was een eind gevorderd. Goed onderhoud kon niet langer uitgesteld worden. Zowel de particuliere eigenaar als onze Stichting waren door drongen van de noodzaak om dit cultuurbezit voor het nageslacht te behouden. Een oplossing werd gevonden door het afsluiten van een beheers overeenkomst. Het beheersrecht alsmede het eerste recht van koop werd voor een periode van 30 jaar overgenomen. Het land goed is inmiddels geheel hersteld en opengesteld voor begunstigers van het Zeeuwse Landschap. Op Noord-Beveland was de aandacht van het Zeeuwse Land schap vooral geconcentreerd op de reeks natuurgebiedjes langs de noordelijke kust. In feite alle maal kleine poldertjes ontstaan bij de veiligheidsstrijd tegen de zee. Gestreefd werd naar erfpacht daar de verkriiging in eigendom vanwege de Water staatsbelangen moeilijk lag. Mede dank zij de inzet van de onlangs overleden Noord- bevelandse dijkgraaf en natuur beschermer Arenthals kon het gestelde doel bereikt worden. Deze poldertjes of inlagen waren vanouds calamiteus. Niet voor niets. In 1968 ging een der bezit tingen (de inlaag in de Leendert Abrahampolder) door dijkval verloren. Later werd, ondanks de aanleg van de stormvloed kering in de Oosterschelde besloten de zeedijken te verhogen. Hierdoor ging een gedeelte van de inlagen verloren. Anderzijds ontstonden er door de werken ook twee nieuwe poldertjes. Na de dijkverzwaring werden zowel de oude als de nieuwe "inlagen" door de Stichting aangekocht zodat nu het natuurbehoud wel gegarandeerd is. Blijvend verloren ging het natuurgebied de Kaloot. Dit prachtige gebied van schorren en jonge duintjes met zijn vele broedvogels werd door onze Stichting beheerd. De kolonies van grote stern, visdiefje en kluut werden bewaakt en de schorren beweid met schapen. Evenals het vermaarde vogel eiland de Beer (nu Maasvlakte) werd ook dit natuurgebied opge offerd aan de industriële ont wikkeling. 500 ha schorren in de Kaloot en het Zuidsloe gingen ten onder aan havenaanleg en industrie. Een zwarte bladzijde voor de Zeeuwse natuurbescher ming. De inlaag voor de Thoornpolder was vele jaren in erfpacht van het waterschap. Na de dijkverzwaring werd dit gebied aangekocht. In de loop der tijd hebben vele Provinciale Landschappen bezit tingen door schenking of legaat verkregen. In Zeeland is dit slechts sporadisch voorgekomen. Eén van deze uitzonderingen betrof de schenking van land goed Landlust door Jonkvrouwe Susanna van Citters. Zij schonk dit landgoed met als doel het gebied ongeschonden voor de toekomst te behouden. Hoewel inmiddels geheel ingeklemd door dorpsbebouwing en sportvelden kon het landgoed zelf inderdaad behouden blijven. Het wordt nu zorgvuldig door de Stichting beheerd en is toegankelijk voor haar begunstigers. Het oude weidegebied de Yerseke Moer werd vanaf de jaren 50 ernstig bedreigd omdat deze gronden niet meer pasten in de moderne agrarische bedrijfsvoering. Steeds meer weiland werd omgezet in bouw land, de heggen werden gerooid, de gronden geëgaliseerd en op gehoogd; verloedering was overal zichtbaar. In het begin van de jaren 70 werd in principe besloten hier een natuurreservaat te stichten. De eerste aankoop mogelijkheid werd door de Overheid afgewezen. De Over heid was (nog) niet overtuigd van de noodzaak tot reservaats vorming en de georganiseerde 13

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 13