landbouw had een ruilverkave ling voor ogen. Elf jaar later kwamen dezelfde gronden opnieuw te koop. Wij kochten ze en een ieder feliciteerde ons met deze prachtige aankoop. Er zijn in die elf jaar heel wat weerstanden uit de weg geruimd. Het gebied is inmiddels door het Rijk op de voorrangslijst van aankopen geplaatst en de Provincie heeft voor de ver werving alhier een speciaal fonds ingesteld. Inmiddels ging onze Stichting al heel wat keertjes naar de notaris. De gemiddelde aankoop is hier IV2 ha groot. 170 ha is nu aangekocht! Het Zeeuwse Landschap heeft in haar bestaan steeds veel aandacht gegeven aan de bescherming van de watervogels. Sinds 1939 huurt onze Stichting de jachtrechten in het Veersemeergebied. Duizenden aaneengesloten hectaren. Uiteraard wordt er niet gejaagd want de bedoeling is de instandhouding van een watervogelreservaat. Met het ontstaan van het Veerse Meer in 1962 is de vogelwereld hier wel 14 veranderd. Steltlopers verdwenen. Ganzen en eenden kwamen er voor in de plaats. Wat bleef was een vogelparadijs. In het huidige Veersemeergebied worden de grootste dichtheden aan watervogels van de gehele Delta waargenomen. Voor vogel liefhebbers een internationale toeristische trekpleister - en niet alleen voor hen. Van de mooie Zeeuwse kreken is veel verloren gegaan door egalisatie, ophogingswerkzaam heden en het gebruik van deze "onnutte" stukken grond als vuilnisbelt. Onze Stichting heeft zich sterk gemaakt voor regio nale vuilnisbelten waarbij de natuur zou worden ontzien. In grote lijnen is deze doelstelling gehaald. In de jaren zestig was het echter nog niet zo ver. In een deel van de prachtige Westeindse Weel werd nog volop vuil gestort. Ook was het gebied in het streekplan opgenomen voor mogelijke industriële uitbreiding van het Sloegebied. Daad werkelijke veiligstelling van een natuurgebied is echter alleen gewaarborgd bij een aankoop door een natuurbescherming sinstantie. Eerst wou aankoop beslist niet lukken omdat de eigenaar, in dit geval de gemeente, dan de zeggenschap zou verliezen. Geduld, doorzettingsvermogen en overtuigingskracht hebben deze kreek tenslotte wel in ons eigendom gebracht. We hebben er bijna 20 jaar over gedaan om alle snippers in ons bezit te krijgen. Ons werk voor het behoud van het Zeeuwse kreek landschap is echter nog lang niet klaar. Tot op heden heeft de Stichting 8 kreken in eigendom verworven. Vele andere worden echter nog elke dag door aantastingen bedreigd. Wordt vervolgd. Kreekbeddingweg ir de Yerseke Moer. Twintig jaar geleder stond de aankoop van dit waardevollt gebied nog volop ter discussie.

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 14