Zeeuws Landschap Van de redactie 3e jaargang nr. 1, maart 1987 Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's Omslagfoto M. Jacobusse W. de Vos 3, 4 M. Jacobusse 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 13, 14, 15 R. Beijersbergen 7 R. ten Kat 15 F. van Pelt 16, 17 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave - Van de redactie 2 - Uit de regio 3 - Wandelingen door het Zeeuwse landschap 4 - Lezers schrijven 6 - Uit het beheer 7 - Bomen in dorpen en steden 8 - Aandacht voor de Hooge Platen 11 - Het Zeeuwse landschap schrijft historie 12 - Frans Jansen: Natuurbeschermer 15 2 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuws Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. Losse nummers ƒ2,50, verkrijgbaar in de boekhandel. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over het Voor het oog van de wereld leek het alsof op 4 oktober 1986 de Deltawerken klaar waren gekomen, maar elke recht geaarde Zeeuw wist wel beter. Pas met het dichten van de Oesterdam en de Philipsdam zou het karwei echt zijn geklaard. Wat zich tussen 4 oktober en nu allemaal in de Oosterschelde heeft afgespeeld is ronduit onthutsend. Het begon met onverwacht hoge stroom- snelheden in het Schelde- Rijnkanaal na de sluiting van de Oesterdam. Maandenlang inten sief gemanipuleer met de storm vloedkering was het antwoord. Er was geen pijl te trekken op de stand van het getij. Als de tabel voorspelde dat het laag- water moest zijn dan klotste het water dikwijls nog hoog tegen de dijk. Uiteraard miste dit zijn uitwerking niet op natuur en milieu. Een combinatie van een strenge winter en een sterke verkleining van de voedsel- gronden voor de vogels zorgde voor massale sterfte onder de steltlopers. Duizenden dode scholeksters haalden de voor pagina's van de kranten. Als reactie op deze trieste beelden werd de stormvloedkering een tijdlang intensiever beheerd dan sinds de sluiting van de Oesterdam normaal gebruikelijk was om de vogels wat meer voedsel te verschaffen. "Onze mensen zitten nu continu aan de knoppen", aldus een zegsman van Rijkswaterstaat in de krant. behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschappelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestem ming van de redactie. En dat terwijl de stelling van de natuurbescherming altijd geweest is: Stormvloedkering: accoord, maar dan volledig open en vooral: handen af! Er is in de afgelopen winter heel wat op zijn kop gezet in het milieu: Schorren en hooggelegen slikken zullen geheel van karakter veranderen door on omkeerbare processen in de bodem. Het planten- en dieren leven op de dijken is volledig van slag, niet alleen door het geschuif met de kering maar ook door de uitgevoerde dijk versterkingen. De ijsafzetting op ondiep liggende platen en slikken was veel hardnekkiger en langduriger dan vroeger door het ontbreken van een krachtige getijbeweging. Het is nu nog niet duidelijk wat de blijvende effecten zullen zijn van een winterlang ongebreideld mani puleren van de stormvloed kering. De balans moet nog worden opgemaakt. Wel kan nu al worden gezegd dat het een zeer slechte start is voor het duurste milieuproject ooit in Nederland uitgevoerd. Als de Philipsdam definitief gesloten is, moet de Oosterschelde zich zo snel als mogelijk is kunnen instellen op een nieuw even wicht. Dat betekent dat vanaf die dag de kering geheel open moet staan en - behalve bij een zeer zware storm - open moet blijven, hoe groot de verleiding ook is om aan de knoppen te zitten. Elke manipulatie met de

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 2