De Schouwse natuur beschreven Kieviten voeren felle schijn- aanvallen uit en een paar luidruchtige scholeksters storten zich met ware doodsverachting op deze belager. De natuur vertoont zich in al zijn wreed heid als ondanks alle misbaar een jonge kievit zijn al te grote nieuwsgierigheid met de dood moet bekopen. Nauwelijks is de kiekendief uit het gezicht als ma-kievit zich bij haar resterende kroost voegt. Een enkele roep is voldoende om de jongen onder de koesterende veiligheid van de moedervleugels te brengen. Totdat het onweerstaanbaar lokkende leven verleidt tot nieuwe waaghalzerij. Eindeloos boeiend is dit bonte vogelleven in al zijn wreedheid en tederheid. Een uitkijkpunt ergens op de kruin van de dijk biedt volop de gelegenheid om het allemaal rustig te observeren. Ook de plantengroei van de Westeindse Weel is de moeite waard. Zoute en zoete plekken, overgangen van nat naar droog en slootjes met een steeds weer ander zoutgehalte staan borg voor een grote variatie. Betre ding van het gebied is echter taboe want de vogels zijn heel gevoelig voor verstoring. Voor donateurs wordt op deze regel een éénmalige uitzondering gemaakt. Op zaterdag 2 mei aanstaande organiseren we een voorjaarswandeling, waarbij donateurs in de gelegenheid gesteld worden om behalve met het rijke vogelleven ook kennis te maken met de gevarieerde plantengroei van het gebied. De wandeling begint om 10.00 uur op het punt dat staat aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Op 14 februari jl. is door Nico de Haan, adjunkt direkteur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Vogels, in Slot Moermond te Renesse een nieuw standaard werk over de Schouwse natuur ten doop gehouden. Het boek is opgedragen aan Frans Jansen. Een aantal jaren geleden vatten Ted Sluiter, Jan-Willem Vergeer en Karei Leeftink van de Vogel werkgroep van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland het plan op een Schouwse avifauna samen te stellen. Nadat Frans Beekman en John Beijers- bergen, beiden met de nodige publikatie-ervaring, bij dit plan betrokken raakten, is uiteinde lijk een breed opgezet en rijk geïllustreerd boekwerk van ruim 250 bladzijden ontstaan. Het eerste deel van het boek werd gevormd door hoofdstukken over de historie en natuur waarden van de verschillende landschapselementen van het voormalige eiland, zoals bijvoor beeld de buitendijkse platen, de duinen, dijken, inlagen en polders. De auteurs van deze hoofdstukken zijn mensen die zich via werk of hobby als 'specialist' van het desbetref fende landschapselement hebben ontwikkeld. In het tweede deel van het boek worden alle ooit op Schouwen-Duiveland waar genomen vogelsoorten beschreven, waarbij onder andere het voorkomen door de jaren heen aan de orde komt. Veel historische gegevens zijn hierin verwerkt. De oudste beschreven waarneming stamt uit 1307 en betreft natuurlijk een jachtvogel: patrijzen in de duinen. Het boek besluit met een kritische evaluatie van het beleid van de verschillende over heden ten aanzien van natuur- en landschapsbehoud op Schouwen-Duiveland. In een tijd van een dammenweg over de koppen van de voor malige eilanden en een nog steeds toenemende rekreatie-druk zal dit boek een overduidelijk handvat vormen voor natuur- en landschapsbehoud op Schouwen- Duiveland, voor nu en later. De winkelprijs van 'De Vogels van Schouwen-Duiveland' is Z39'-- Het boek is ook te bestellen bij de Stichting Natuur en Recreatie informatie te Middelburg door ƒ39,— (incl. porto) over te maken op giro 56 52 027. G.J.C. Buth Borssele if vertrek excursie

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 5