Lezers schrijven Mooi gebaar Rekreatiebebouwing in de omgeving van Cadzand. In het vorige nummer van dit tijdschrift is een artikel gewijd aan het verloop van de jubileumaktiviteiten. Nadat de resultaten van de jubileumaktie zijn besproken wordt opge merkt: "Wij hopen dat deze steun van de Zeeuwse bevolking ook zal doorwerken naar een meer gunstige besluitvorming voor natuur en landschap". Hierop kwam een reaktie binnen van de familie H. van Dijk uit Tiel. Zij brengen hun vakantie al 21 jaar door in Zeeland, en als echte Zeeland liefhebbers zijn zij ook donateur van het Zeeuwse Landschap. Zij vragen o.m.: "Zijn de provinciale en gemeentelijke besturen niet genegen positief tegenover de belangen van uw Stichting te staan en deze te ondersteunen In de brief wordt gewezen op de gang van zaken in het Gelderse, waar het Provinciaal bestuur o.m. de door donateurs verstrekte bijdrage verdubbelt. U moet bovenstaande opmer king zeker niet lezen als zou financiële steun van de provincie voor Het Zeeuwse Landschap ontbreken. Integendeel, evenals de collega organisaties ontvangt onze Stich ting bij vrijwel iedere aankoop 50% van de koopsom van de provincie. En een goed beheer van de terreinen zou zonder aanzienlijke provinciale subsidies 6 onmogelijk zijn. Ook dat mag best eens gezegd worden. Maar de belangen van Het Zeeuwse Landschap houden natuurlijk niet op bij het hek van de reser vaten. Onze Stichting zet zich ook in voor het algemene natuurbeschermingsbelang. En wij hebben de stellige indruk dat het natuurbelang bij de bestuurlijke afweging van allerlei zaken lang niet de plaats krijgt die het verdient. De brief van de Familie van Dijk geeft daarvan enkele sprekende voorbeelden: "Wat ons verontrust is de toe nemende bebouwing langs de kust. Wij zijn er van overtuigd dat dit enerzijds een economische nood zaak is voor West-Zeeuws- Vlaanderen. Anderzijds zal de grotere druk veel eisen stellen m.b.t. de bescherming van natuur en landschap. Het is te hopen dat de West-Zeeuws-Vlaamse kust geen verlenging wordt van de Belgische kust, wat betreft de bebouwing en wat dit alles nog meer meebrengt". "Een ander feit dat ons verontrust is de ontwikkeling in de kanaalzone. Met name wat betreft de vaste oeververbinding over de Westerschelde. ...het is niet ondenkbaar dat m.n. in Zeeuws- Vlaanderen de roep om infra structurele maatregelen (4-baanswegen etc.) gaat klinken" Dezelfde bezorgdheid klinkt door in een brief van A.J.M. Visser te Middelburg, over bepaalde ontwikkelingen rond het Veerse Meer. Helaas was de ruimte in dit nummer onvol doende om zijn bijdrage in zijn geheel te plaatsen. Enkele citaten: "Een doortastende campingbaas slaagde erin een stuk van de oever te pakken te krijgen om uitgere kend daar aan de slag te gaan. Op één van de mooiste plaatsen van het meer verrees, vlak langs de kant, een gebouw van vier lagen. In de zomer van 1986 werd, na enig geharrewar bij de bouw, het Surfcentrum van Ame- muiden geopend. "Natuurlijk mag die camping houder zijn boterham verdienen en moeten de plankzeilers hun sport kunnen beoefenen. Maar de gang van zaken op deze plaats is wel zeer betreurenswaardig en niet meer terug te draaien; één van de mooiste delen van het meer is er ernstig door geschonden "Wij hebben bestemmings- en streekplannen, maar ook het Zeeuwse Landschap, Natuur monumenten en het Staatsbos beheer, natuurbeschermings- en planologische wetgeving. Het is, zo blijkt uit de bouw van het Surf centrum te Amemuiden, maar daar niet alleen, niet voldoende". De kennelijke belangstelling die bij de lezers leeft voor dit soort zaken is voor de redaktie aan leiding om in één van de komende nummers in te gaan op wat er allemaal kan en niet kan in ons goede landje. Ondanks fraaie beleids- en bestemmingsplannen. Ondanks ook de inzet van alle natuur beschermingsorganisaties en de steun van een brede achterban. Uit Zeeuws-Vlaanderen ontvingen we een goed bericht. Een scheidende medewerker van een bank wil bij de afscheids receptie liever geen bloemen of geschenken ontvangen. Geld, dat men daarvoor had willen besteden, ziet hij liever bestemd voor een paar goede doelen: een helft voor een ziekenhuis in Kenia, een helft voor het 50-jarige Zeeuwse Landschap. We stellen dit gebaar zeer op prijs. Onze hartelijke dank!

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 6