Uit het beheer Leuker dan de Efteling De vogelobservatie hutten zijn ook bij de jeugd bijzonder in trek. Gert (5) maakte een tekening van zijn belevenissen. De vogelobservatiehutten -slaan goed aan bij het publiek. In het logboek uit de observatiehut in de inlaag Keihoogte op Noord- Beveland waren binnen 3 maanden 150 notities achter gelaten: soortenlijsten van waar genomen vogels, adhesie betuigingen, op- en aan merkingen enz. Totaal werden in drie maanden 68 sooren vogels waargenomen, waaronder blauwe kiekendief, slechtvalk, zomertaling, ijsgors en bosruiter. De lijst is vast nog verre van compleet, want door geen enkele bezoeker werd de meerkoet genoemd, een soort die dagelijks in het gebied te zien is. Vreemde vogels werden gesigna leerd door "twee melige penne- likkers". Zij noteerden o.m. middelste mantelmeeuwen, kleine zandzuigertjes en een Siberische gestreepte luidkeel zanger (lichte fase). Veel bezoekers staken hun enthousiasme niet onder stoelen of banken. Banken arriveerden trouwens pas ruim een week na het plaatsen van de hut. Natasja noteerde: "Het is een hardstikke gaaf hokkie, maar mogen er een paar bankjes in a.u.b.? En een paar kaarten met vogels erop a.u.b. en een w.c. a.u.b. en nog een paar verrekijkers, want ik heb er geen en ik mag hem niet van mijn broertje lenen". Interesse van de jeugd was er volop. Wilza Kouwer noteerde naast een scholekster, een meeuw en een zwaan een "rosse grutto in wintervacht". Silvia van Stekelenburg "2 mooie witte zwanen en een stuk of dertig pluvire en strantlopers". Richard Loendersloot had het niet zo verwacht, maar als ze uit het water zijn kun je ze toch nog goed onderschijden". Heel enthousiast was Leon die kortweg noteerde: "Dit is leuker dan de Efteling". Johnny Filius "vindt het wel mooi maar het verpest de natuur". Ook een anonieme volwassene dacht er zo over: "Wie is er op zo'n walgelijk idee gekomen? Dit is een natuurreservaat voor vogels en niet voor mensen". "Hopende ook voor eigen bewoners" schreef een autoch tone Noordbevelander. Uiter aard, maar anderen zijn net zo goed welkom. Ook belgische, duitse en franse vakantiegangers weten, blijkens het logboek de weg naar de hut te vinden: "....ont beaucoup appréciez votre initiative". "Prima Idee, die Hütte". We besluiten met een impressie, neergeschreven door J.C.: "Ik zie een hele groep scholeksters en meeuwen (mantelmeeuwen, zilvermeeuwen). Het is echt een schitterend gezicht. Ik heb dit nog nooit in het echt gezien. Ik kan voor de rest weinig vogels herkennen (geen verre kijker, niet zo'n verstand ervan). Maar ik zie steeds twee zwart grijze vogels, ik denk kauwtjes of zoiets. Eén reiger op de palen links. Je ziet echt het leven van de vogels. Schitterend. Wat een rust!" M.J. 7

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 7