Schade aan bomen Winters silhouet van de iep. Deze soort is veelvuldig aan geplant in dorpen en steden. heden, vooral de bomen in verhardingen, op trottoirs en speelplaatsen. Dat deze bomen daarom extra aandacht en zorg nodig hebben behoeft geen verder betoog. Omdat deze bomen in de leefomgeving van mensen vertoeven, hebben ze ook te maken met de bezig heden van die mensen. Jammer genoeg zijn veel van deze bezig heden van nadelige invloed op de ontwikkeling van die bomen, te weten: 1. Het leggen van kabels en leidingen. Graafwerkzaamheden zullen in de meeste gevallen daar, waar bomen staan, het wortelpakket zodanig vernielen, dat op zijn minst van een achteruitgang in de groei gesproken kan worden. 2. Aardgaslekken Door de overgang van het (natte) stadsgas naar het (droge) aardgas zijn voornamelijk daar, waar nog het oude buizen systeem ligt, moeilijkheden te verwachten. Er kunnen lekken komen bij de verbindingen waar gebruik gemaakt is van zoge naamd striktouw. Dit touw verdroogt en krimpt, waardoor de dichting niet optimaal meer is. Het verkeer speelt ook een grote rol. Door de enorme toename ervan is de druk op het buizenstelsel groter geworden, terwijl ook door de trillingen gaslekken kunnen ontstaan. Bomen hebben hinder van het gas omdat het de zuurstof in de bodem, die de wortels nodig hebben voor de uitoefening van hun functie, verdringt. 3. Bouwactiviteiten. Wanneer bij het maken van bestemmingsplannen bestaande bomen worden ingepast, bete kent dit nog niet dat ze de bouwactiviteiten zullen over leven. Er zullen aan de bouwers eisen gesteld moeten worden. Het beste is dat er een 2'/2 m hoog hekwerk rond de bomen gezet Ongewoon perspectief. Een eeuwen oude beuk gefotografeerd vanaf de vergeleken met de temperatuur in straten zonder bomen, als een weldaad. Het is gebleken dat de temperatuur in stadsgebieden met voldoende bomen 31/2 graad Celcius lager ligt dan in slechts 50 m verderop liggende verge lijkbare maar boomloze straten. De straatboom heeft als zodanig een grote waarde. Ze geeft aankleding aan de straat; de stenen massa's worden door het groen onderbroken. Bomen veranderen een kille nieuw bouwwijk in een gezellige, aantrekkelijke omgeving. Het felle licht wordt in de zomer getemperd, de bomen veroor zaken koelte in de straat, de wind wordt gebroken, het geluid gedempt. De waarde van een straatboom weegt op tegen de hulp die bij en na het planten nodig is voor een zo gunstig mogelijke ontwikkeling. Bomen in een bebouwing groeien over het algemeen niet in bijzonder gunstige omstandig-

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 9