Financieel beheer Personeel Terreinen Voor een verantwoording van het financiële beleid van onze Stichting wordt verwezen naar de jaarrekening. Naast het vaste personeel waren er veel vrijwilligers behulpzaam bij beheerswerkzaamheden, toezichthoudende taken en het leiden van excursies. Een aantal beheerswerken werd verder uitbesteed aan plaatselijke agrariërs en aannemers. Deze uitbesteding heeft in het bijzonder betrekking op hooien, beweiding, onderhoud be plantingen, nieuwbouw en onderhoud van gebouwen. Het vaste personeelsbestand omvatte per 31 december 13 leden en 2 vacatures. Het beheer van natuurterreinen bestaat veelal uit het jaarlijks opnieuw uitvoeren van dezelfde beheersmaatregelen. Deze conti nuïteit in beheer is van bijzonder belang voor een ongestoorde positieve ont wikkeling van de natuur waarden. In feite veroorzaakt elke beheerswijziging een schok waardoor de reeds begonnen ontwikkeling wordt verstoord en de natuur zich opnieuw moet aanpassen. Van de veelsoortige werkzaam heden, verricht door de veld dienst, namen de volgende het merendeel van de arbeidstijd in beslag; de percentages vermelden het deel van de totale werktijd, daaraan besteed. Technische voorzieningen 22% Onderhoud aan beplantingen, dunningen, knotten, nieuwe aanplant 20% Onderhoud van graslanden, rietvelden, ruigten en gazons 11% Bestrijding van akkerdistel, bacterievuur en iepziekte 9% Inrichting infocentrum en werkzaamheden t.b.v. het jubileumjaar 12% Op Saeftinghe werden 375 excursies georganiseerd waaraan in totaal 9316 personen deel namen. Vooral de excursies die voor een ieder vrij toegankelijk zijn worden steeds populairder. De excursies worden begeleid door een vast team van 17 vrij willigers onder aanvoering van T. van der Wiel. Enkele vrij willigers worden ook ingezet voor het houden van toezicht in het reservaat. Op de beweidingsprojecten Emmahaven en de Noord is een gunstige ontwikkeling van de vegetatie te zien. Soorten als lamsoor en zeealsem, welke nagenoeg verdwenen waren, kunnen zich op de beweide gedeelten weer redelijk goed handhaven. Op de gemaaide delen wordt de overwoekerende heen teruggedrongen, waardoor met name kweldergras de over hand krijgt. Op deze delen is een toenemend aantal foura- gerende ganzen waar te nemen. Op de Noord zijn dit jaar 3 nieuwe bruggen gebouwd. Hier door zijn weer grote stukken schor opnieuw ontsloten die gedurende vele jaren niet meer beweid werden. Met behulp van kleine bruggetjes zijn deze og steeds zijn b ven het Land van S: eftinghe grote Mken kokmeeuwen tt zien. Hun aantal Icopt echter al jaren lang terug. Ui mmm-111 Pr mHF r gebieden verder in detail ontsloten. Op de heuvel in het schor nabij Emamahaven is een schuilhut geplaatst. De schorren worden inmiddels beweid met 737 volwassen schapen. De bewei ding met runderen langs de gasdam bleef ongewijzigd. De invloed van de beweiding was ook merkbaar door de toe neming van het aantal broe dende tureluurs. Dit jaar broedden er 330 (1985: 295). Op de traditionele baltsplaatsen waren meer kemphanen te zien dan vorig jaar. Het aantal zilver meeuwen steeg tegen de verwachting in van 6100 tot 6500 exemplaren. Vorig jaar was er een lichte daling. Merkwaardig is de ontwikkeling van het aantal broedparen van de kapmeeuwen. De stand nam verder af tot ca. 2.000 exem plaren. Dit is nog slechts 10% van het aantal van enige jaren terug. De visdiefkolonies liggen in Saeftinghe steeds in de nabij heid van kapmeeuwkolomes. De kapmeeuwen gedragen zich zeer agressief tegenover zilver meeuwen en beschermen hier door de visdiefkolonies. Het aantal broedende visdiefjes nam af van 270 tot 210. De oorzaak van deze afname is mogelijk een gevolg van de afname van de kapmeeuwen doch ook kunnen enkele hoge vloeden gedurende het broedseizoen een rol hebben gespeeld. In het natuurmonument Saef tinghe wordt gejaagd. De jacht is mogelijk op grond van een ontheffing die door het Ministerie van Landbouw en Visserij is verleend. De ver dediging van de jacht zoals die in het reservaat wordt uit geoefend is vanuit een oogpunt van natuurbeheer ons inziens niet mogelijk. In de tijd dat de jacht geopend is wordt er één keer in de drie dagen gejaagd waardoor verstoring optreedt. Het totaal aantal afgeschoten eenden en ganzen beloopt jaar lijks vele honderden exemplaren. In de loop van het verslagjaar werd een aanvang gemaakt met de versterking van de dijk langs het Selenapoldertje. De werk zaamheden brachten veel versto ring en ongemak met zich mee. Aanmerkelijke oppervlakten van deze polder werden overspoeld met een dikke laag zand.

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 11