Uit de Regio Lezers schrijven Nieuws van de herpetologische studiegroep Wintervoedering Landschapsaantasting Als voorbereiding op het veld werk heeft de studiegroep voor de leden enkele avonden belegd, waar diverse deskundigen lezingen hielden over onder meer inventarisatiemethoden, poelenbeheer en over de boom kikkers in Zeeuws-Vlaanderen. Nieuwe leden voor de studie groep zijn nog steeds welkom. Zij kunnen zich wenden tot Kees Musters, Saffier 27, in Middelburg, (tel. 01180-33898). De Studiegroep heeft zich inmiddels aangesloten bij een landelijk werkverband, t.w. de Stichting Herpetologische Studie groepen. In deze werkgemeen schap hebben zich ondertussen zeven provinciale studiegroepen verenigd. B.P.M. Krebs In één van de vorige nummers van dit tijdschrift is melding gemaakt van de plannen voor de oprichtingsvergadering van de Herpetologische studiegroep Zeeland. Nu, alweer enkele maanden later is de Studiegroep van start gegaan met een dertigtal leden. Eén van de eerste taken die de studiegroep zich heeft toegedacht is het in kaart brengen van de versprei ding van reptielen en amphibiën in Zeeland. Immers, als je de bescherming van deze diersoort ter hand wilt nemen, dan zul je eerst grondige kennis moeten bezitten over hun voorkomen en levenswijze. Hoewel hierover al het nodige rugstreeppad is in de meeste delen van Zeeland een gewone bekend IS, IS het opvallend schijning. hoeveel manco's er nog zijn. In uw artikel „Uit de regio" vraagt u zich af of het wel of niet nodig is om de vogels te voederen. Mijn mening hierover is (geworden) dat iedereen dat met een gerust hart wel kan doen. Als ze geen eten nodig hebben, komen ze er gewoon niet om. Dan blijft het bij mij gewoon liggen. Ze worden op een vaste plaats gevoerd, dus het is niet dat ze het niet weten. En anders was deze winter die merel met zijn ene poot er niet doorgekomen. Dit kun je beslist geen zwakke broeder noemen, want hij redt zich nu weer uitstekend. De natuur heeft nog genoeg andere middelen om de zwakke broeders er uit te halen. Het lijkt me verschrikkelijk om honger èn kou te lijden. Hoogachtend J. Fortuin-Vink Ossenisse Allereerst mijn hartelijke geluk wensen met het 50-jarig jubileum van de Stichting. Hierbij reageer ik op het artikel in het blad Zeeuwse Land schap" van de afgelopen maand. Hierin staan in het artikel „Lezers schrijven" zaken die mij zeer aanspreken. Het artikel heeft betrekking op de toe nemende druk van de recreatie en de economische ontwikke lingen in Zeeuws-Vlaanderen. Vooral de ontwikkelingen die plaats hebben aan onze kust zijn zeer verontrustend: enorme vervuiling, dijkverhogingen, aanleg van parkeerplaatsen, verkoop van achterliggende duingronden aan project ontwikkelaars etc.' Het gevolg hiervan is dat het „aanzien" van onze kust enorm in verval is. In het weekend is nu bijna alles verstopt, waardoor inwoners van Zeeuws- Vlaanderen genoodzaakt zijn dan maar thuis te blijven. Verder heeft de verbinding tussen de Belgische kust en Antwerpen nog een extra duit in het zakje gedaan. En straks daarbovenop de vaste oever verbinding. Kortom: we zijn al volop uit ons isolement. De vraag aan de Stichting is dus: tracht de ontwikkelingen zo goed mogelijk te volgen en de schade voor ons zoveel mogelijk te beperken. Met vriendelijke groeten G. Dhondt Eede M 15

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 15