Om daar wat aan te doen werd het terrein direct na de ver werving onderworpen aan een flinke maaibeurt. De afgemaaide ruigt werd op een hoop gebracht en verbrand. Bij een bezoek aan het terrein in het volgend voorjaar konden we onze ogen nauwelijks geloven: de distels waren met meer dan de helft verminderd, en al vanaf de aangrenzende weg viel een fraaie roodpaarse bloemtros op tussen het gras. Zou hetJawel, het was een rietorchis; een wilde orchidee die we nog in geen jaren verwacht hadden. Zorg vuldig werd het hele terrein afgezocht, maar het bleef bij dat ene exemplaar. Wel leverde onze speurtocht allerlei broedende vogels op, onder andere meer dere patrijzen, een grauwe gors en een paar kieviten met halfwas jongen. Sindsdien zijn er ieder jaar weer nieuwe verrassingen. Inmiddels groeien er drie verschillende soorten orchideeën en ziet het gebied er uit als één groot bloemenveld. Heel bijzonder was ook de ontdekking van het trilgras. Oudere lezers her inneren zich wellicht deze „bevertjes", die vroeger door de schoolkinderen vaak met zilver papier versierd werden. Door allerlei oorzaken is dit prachtige grasje bijna overal verdwenen. In de Zwinweide neemt het momenteel flink toe, evenals een hoop andere zeld zaamheden die onder de ruim 150 wilde plantensoorten in de Zwinweide te vinden zijn. Haar rijkdom aan planten en dieren wijst op een heel bijzonder milieu, met veel af wisseling. Om te beginnen is daar het zoute kreekje dat dwars door het gebied slingert. Het is een restgeul van de oude Zwin loop. Als het buitendijks hoog water is begint het water in het kreekje te stromen, kennelijk omdat er flink wat kwelwater onder de dijk door komt. Naar mate je verder van het kreekje afkomt, vermindert de zout- invloed. De bodem bestaat hier uit zompig veen, waar het zout gemakkelijk uitspoelt. Het lage stuk wordt begrensd door een oude oeverwal, die op de meeste plaatsen uit lichte zavel bestaat. Vlak bij de zeedijk liggen een paar lage duintjes, net zoals in de huidige Zwmmonding. Binnen dit bonte geheel heeft iedere plant z'n eigen plekje. Vooral de overgangen tussen de verschillende bodemtypen, zijn direct te herkennen door een opeenhoping van allerlei soorten. Als u dit uitbundige boeket zelf wilt komen bekijken bent u welkom op onze wande ling door het gebied. Op zaterdag 13 juni om 10.00 uur starten we op het punt dat staat aangegeven op het kaartje bij dit artikel. Dat is net de goede tijd om de orchideeën in hun volle glorie te bewonderen. Tot dan. In het kruidenrijke hooiland broeden jaarlijks meerdere patrijzen. Orchideeën nemen dank zij het maai- beheer de laatste jaren sterk toe. 17

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 17