Zeeuws Landschap Van de redactie 3e jaargang nr. 2, juni 1987 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting natuurwetenschappelijk, en cultuurhistorisch belang- "Het Zeeuws Landschap". Het blad verschijnt vier rijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers bijzonder, van de Stichting. De uitgaven van de stichting geven voorlichting over Overname van artikelen en illustraties alleen met het behoud van en de zorg voor landschappelijk, toestemming van de redactie. Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's Omslag: Avond in de Zak van Zuid-Beveland M. Jacobusse: omslagfoto, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 J. Waanders: 3, 10 F. van Pelt: 13 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave - Het Zeeuwse landschap schrijft historie 3 - Vlinders in de tuin 6 - Grepen uit het jaarverslag 1986 8 - Uit het bestuur 13 - Uit het beheer 14 - Uit de regio 15 - Lezers schrijven 15 - Wandelingen door het Zeeuwse landschap 16 2 Een jaarverslag van een stichting is meestal niet de meest op windende lectuur die men zich kan voorstellen. Toch is het de moeite waard om eens wat te grasduinen in het verslag over de werkzaamheden van onze Stichting over 1986. Het blijkt ondermeer dat ondanks het feestgedruis rond het gouden jubileum het werk gewoon is doorgegaan. Vooral het hoofd stuk "terreinbeheer" spreekt wat dit betreft duidelijke taal. De natuurgebieden in Zeeland - de laaggelegen schorgronden uit gezonderd - kunnen niet zomaar aan hun lot worden overgelaten. Vele terreinen zijn vanouds stukken cultuurland die regel matig onderhoud vergen, denk maar aan weilanden, kreek- oevers, inlagen, dijken en land goederen. Blijft dit onderhoud in de vorm van beweiding, maaien of het uitdunnen van bossages achterwege, dan treedt al binnen enkele jaren een sterke ver ruiging van de begroeiing op, gekenmerkt door een welige groei van distels, brandnetels, grove grassen en bramen. De meer gevoelige, bloemrijke kruiden hebben dan geen schijn van kans meer. Elk jaar steken de terreinmedewerkers de nodige tijd in het onderhoud van rasters rond de weilanden en in het herstel van hekken en dammen. Het hooien van het grasland en de beweiding worden via een stelsel van verhuring en inscharing met derden geregeld. Drassige en kwetsbare inlagen en kreek oevers worden met behulp van aangepaste apparatuur door het personeel van het Zeeuwse Landschap zelf gemaaid, waarna het gewas wordt afgevoerd. Tijdrovend is ook het onder houd van bomen en bossages, werkzaamheden die gedekt worden door vaktermen zoals dunnen, knotten en inboeten. De nodige aandacht vraagt ook de bestrijding van allerlei ziekten die onze bomen en struiken bedreigen. Het bacterie- vuur en de iepziekte zijn wat dat betreft berucht. En vergeet vooral de lastige akkerdistel niet. Een mooi voorbeeld van een stelselmatig volgehouden terrein beheer levert het Verdronken Land van Saeftinghe. Daar lopen nu sinds enkele jaren ruim 700 schapen rond die de begroeiing kort moeten houden en verder gaande verruiging tegen moeten gaan. In de afgelopen jaren is de plantengroei rijker geworden en het aantal broedende weide vogels - vooral de tureluur - is toegenomen. Het laatste jaar hebben we gezien dat over winterende kolganzen en grauwe ganzen zich in grote aantallen in Saeftinghe zijn gaan thuis voelen. Ze vinden in de korte, dichte grasmat die door de beweiding is ontstaan een ideale voedselbron. Als de ganzen in het schor fourageren dan zitten ze niet op de akkers van de Zeeuwsvlaamse boeren. Het is dus mooi meegenomen dat op deze manier de ergernis van de agrariërs sterk wordt ver minderd. P.H. Nienhuis

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 2