Het Zwin Westerschelde Het eerste beheersobject van onze Stichting is het Zwin, gelegen op de grens met België langs de Noordzee. De ver krijging van dit beheersobject was een rechtstreeks gevolg van de plannen tot totale vernie tiging, zowel aan Belgische- als aan Nederlandse zijde. Afsluiting van de Noordzee, bebouwing met recreatiewoningen en de aanleg van een doorlopende boulevard tussen Knokke en Breskens werd hiermee voor komen. De aangrenzende Kievittepolder moest eerst onder de natuur beschermingswet gebracht worden om de verdere bouw van recreatiewoningen in dit natuurgebied te blokkeren. Pas toen de projectontwikkelaar failliet ging, kregen wij een kans om een aanmerkelijke opper vlakte aan te kopen. De Verdronken Zwarte Polder, eveneens gelegen langs de Zeeuws-Vlaamse Noordzeekust dreigde letterlijk onder de voet gelopen te worden als gevolg van de enorme recreatieve ontwikkeling langs dit kustdeel. Een zeer dicht net van paden had een groot deel van de begroeiing vernield en de broed- vogels werden steeds zeldzamer. Na de verwerving heeft onze Stichting hier een zeer doel gericht beheer moeten voeren om de vernielende invloed van de intensieve recreatie teniet te doen. Bepaalde delen werden resoluut afgesloten. Maar de Stichting zorgde ook voor een goede verbinding naar het badstrand. Wij ondervonden eerst veel kritiek. Men achtte de maat regelen recreatie-onvriendelijk. Het terrein heeft zich sindsdien volledig hersteld en de broed- vogels zijn teruggekeerd. Het mooie landschap, waar uiteinde lijk de toerist door wordt aan getrokken, ligt er nu weer in volle glorie bij en ieder op zijn wijze kan hier tot in lengte van jaren van genieten. Naast ca. 250 ha eigendom in de onvolprezen Oosterschelde beheert onze Stichting grote oppervlakten in de Wester schelde. De Westerschelde is de enige rivierarm die in open verbinding zal blijven met de Noordzee. En hier ging het fout; goed fout. De uitgestrekte schorren van Bath en Ossen- drecht moesten verdwijnen voor inpoldering met agrarische bestemming en de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal. De Braakmanschorren werden ingepolderd voor recreatiegebied en op de Savoyaardschorren en de Mosselbanken verscheen een chemiegigant. Over de verande ring van het Zuidsloe en de Kaloot in een haven- en industriegebied vertelden wij In het mondings- gebied van de Braakman kwamen tot de afsluiting in 1952 uitgestrekte schorren voor, zoal te zien is op dit fra ment van een oud.' topografische kaart. Rekreatie langs de Zwingeul. l; - 5 n h U 4

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 4