De kievittepolder bestaat uit duingraslanden afgewisseld door struweelbegroeiingen. reeds. De schorren van Waarde werden bedreigd met in poldering en zelfs voor het vermaarde Verdronken Land van Saeftinghe waren er in polderingsplannen en dreigden aantastingen door de voor genomen aanleg van het Baal- hoekkanaal en de afsnijding van de bocht van Bath om de Antwerpse haven beter toe gankelijk te maken. Op de Scheldeoevers in België ontstond een immens groot industrieel complex. De waterkwaliteit van de Schelde verwerd tot de slechtste van Europa. Dier soorten verdwenen. Moeten wij ons nageslacht een cultuurwoestijn nalaten? In de jaren zestig trachtte onze Stichting de overheden wakker te schudden. Doelbewust gingen wij streven naar de verwerving en het beheer van de laatste natuur nkzij akties van le plaatselijke 12 tuurbescherming tv. am de /i rdronken Zwarte lder in beheer bij le Stichting. terreinen in het estuarium. Als eerste richtte onze aandacht zich op het Verdronken Land van Saeftinghe. Het enkele duizenden hectaren grote staats- gedeelte werd in beheer verworven. De aankoop van het kleinere, doch nog altijd 500 ha grote particuliere gedeelte mislukte. De natuurwaarden hebben in dit deel zwaar te lijden gehad. Door de pachters zijn grote stukken geëgaliseerd en verder in cultuur gebracht. Verwerving en herstel van dit deel staat bij ons hoog op het verlanglijstje. Ook het prachtige, geheel op natuurlijke wijze ontstane complex van platen, slikken, en beginnende schorren in de monding van de Westerschelde, het Hooge Platen Complex, werd in beheer verworven. Door een gericht beheer bevindt zich hier nu de grootste kolonie van dwergsterns in Nederland. Ook andere zeldzame broed- vogels vinden hier een beschermd gebied en vele tien duizenden steltlopers scharrelen ongestoord rond op zoek naar hun voedsel en wachten hier op hoogwatervluchtplaatsen de vloeden af. De schorren en slikken voor de Paulinapolder bij Biervliet werden in twee etappes verworven. De tweede transaktie was een zeer ingewikkelde, maar in verband met recente plannen voor havenaanleg aldaar, ook een zeer urgente. Het eigendom was door vererving in een onverdeelde boedel geraakt, die zich in de loop der jaren had opgesplitst in duizenden deeltjes waarbij 41 gerechtigden waren betrokken. Het kadastrale onderzoek, de benadering van de veelal buitenlandse eigenaren en de vaststelling van gerechtigde delen was een grote puzzel. Er kwam heel wat kijken om het geheel te kunnen aankopen. Als gevolg van al deze inspan ningen beheert onze Stichting nu duizenden hectaren natuur gebied in de Westerschelde, waar de belangrijkste broedkolonies worden bewaakt, de schorren van Saeftinghe weer met schaapskudden worden beweid, de voedselterreinen voor vogels en vissen zijn veiliggesteld en duizenden mensen ieder jaar in excursieverband van al dit moois kunnen genieten. 5

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 5