Grepen uit het jaarverslag van de stichting „Het Zeeuwse Landschap" over het jaar 1986 Aankopen 1986 was een historisch jaar voor de Stichting; ze vierde haar 50-jarig bestaan. Veel tijd ging steken in de jubileum activiteiten. Toch moest het gewone werk doorgaan. In dit artikel willen we onze lezers wat inzicht geven in het reilen en zeilen van de Stichting in 1986. De mogelijkheden voor de verwerving van natuurgebieden in eigendom worden minder. De provincie stelt zich als subsi diërende instantie steeds terug houdender op en ziet feitelijk liever een beheersregeling met de eigenaar dan eigendomsbeheer door onze Stichting. Onze Stichting deelt deze opvatting niet. Zij is en blijft van mening dat de beste wijze van veilig stelling van de waarden van natuurgebieden nog altijd de verwerving in eigendom is. Hierbij is men verzekerd van goed beheer en is men niet afhankelijk van de blijvende onzekerheid over de medewer king van de eigenaar. Voor de aankoop van een dijk grenzend aan de inlaag Keihoogte werd in 1987 van de Staten van Zeeland subsidie verkregen. Ons subsidieverzoek voor de aankoop van het Zuidgors werd in 1986 definitief afgewezen. Dit was een grote teleurstelling voor onze Stichting. Ze heeft ver volgens er op aangedrongen dat Natuurmonumenten tot aankoop zou overgaan. Zoals het er thans naar uitziet, zal Natuurmonumenten het reser vaat verwerven en is de provincie bereid deze Vereniging Voorbereidingen voor de jubileumdi In de werkplaats wordt een proef ballonnetje op gelaten. te subsidiëren in de aankoop. De provincie betaalt geen beheers- subsidie aan Natuurmonu menten. Deze Vereniging ontvangt alleen beheerssubsidie van het Rijk. In de Yerseke Moer werd een oppervlakte van ruim 4 ha verworven. Op deze aankoop verleenden zowel provincie als Rijk 50% subsidie. De totale beheersoppervlakte van de Stichting „Het Zeeuwse Landschap" bedroeg aan het einde van het verslagjaar 4256 ha. Voor 53% van deze opper vlakte werd een bijdrage in de beheerskosten ontvangen van de Overheid. In het verslagjaar presenteerde de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu zich. Deze Stichting komt voort uit jagerskringen en streeft ook de verwerving en het beheer van natuurgebieden na waarbij zij dan de jacht veilig stelt. Feitelijk betekent dit een verdergaande versnippering van eigendom en beheer waarop de natuurbescherming in Nederland niet zit te wachten. Deze nieuwe Stichting is door de provincie en het Rijk (voor alsnog) met erkend als orga nisatie die voor aankoopsubsidie in aanmerking komt. 8

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 8