Zeeuws Landschap Van de redaktie 3e jaargang nr. 3, september 1987 LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.j.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's I. Ovaa: M. Jacobusse: R. Kleingeld: ZMF: Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes P14582-3063 Inhoudsopgave - Moernering - Gesprek met Jan Boom - Van de administratie - Planologie - Wim Beeftink: Wetenschapper en natuurbeschermer - Wandelingen door het Zeeuwse landschap: Het Landgoed Ter Hooge. "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuws Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de stichting geven voor lichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschap pelijk, en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. 2, 34 3,11,12,17 28,13,14,15,16 10,11 3 6 9 10 16 Foto Omslag: Leven met de natuur R. Kleingeld/M. Jacobusse Een belangrijk deel van dit nummer is gewijd aan de Week van het Landschap. Dit jaarlijks terugkerende evenement heeft tot doel, het grote publiek meer bij het werk van de provinciale Landschappen te betrekken. Dit jaar staan de aktiviteiten in het teken van het thema „Leven van de natuur". Dit thema is bijzonder veelomvattend. Je kunt er zowel een merel die op het gazon een worm uit de grond trekt, als de boer die zijn oogst binnenhaalt onder vatten. En zelfs een chemische fabriek zou nergens zijn zonder de grondstoffen die de natuur levert. Het besef dat de natuur voor iedereen onmisbaar is groeit. Dat besef is overigens niet nieuw. Vissers, jagers, landbou wers, en allerlei andere buiten mensen hebben zich altijd nauw afhankelijk geweten van de natuur. Maar met de intrede van het industriële tijdperk zette een proces in van sterke vervreem ding. Het dagelijkse contact met de natuur was alleen nog wegge legd voor de steeds kleiner wordende groep van mensen die in de landbouw en visserij hun boterham verdienden. Onbekend maakt onbemind. De vervreemding leidde ertoe dat de waarde van wat leeft en groeit steeds minder onderkend werd. Anderzijds werden de mogelijk heden om de natuur te beheersen steeds groter. Hout wallen, kreekbedaingen en natte hooilandjes werden, als elementen die de vooruitgang in de weg stonden, opgeruimd. Waardevolle schorren vielen ten offer aan industrieterrein en eeuwenoude bossen werden zonder pardon gesloopt. Als reaktie op die ontwikke lingen kwam al aan het begin #£UWS£8/fl^ van deze eeuw in ^<Ted«jand de natuurbescherming werden reservaten waar het natuurbelang vo' stond. Maar buiten de reservaten gingen de aantastingen van natuur en landschap nog lange tijd vrijwel ongelimiteerd door. Het gevolg was dat veel reser vaten als „bloempotten in de cultuursteppe" kwamen te liggen. Aan het begin van de jaren zeventig trad een kentering op. De natuur kwam in het centrum van de belangstelling, onder meer als gevolg van het gerucht makende rapport van de „Club van Rome" en ook van Rachel Carsons boek Silent Spring. De publieke opinie, en in haar kielzog de politiek, ging meer waarde toekennen aan het natuurbelang. Ook buiten de reservaten. Voor de natuurbescherming was de publieke belangstelling aanlei ding om zich te bezinnen op de mogelijkheden om het publiek meer bij de gang van zaken in de reservaten te betrekken. Lange tijd was het bijna een automatisme om de reservaten voor het publiek geheel af te sluiten. Daarin kwam geleidelijk verandering. Er werden wegen gezocht -en gevonden- om in de natuurgebieden mogelijkheden voor natuurvriendelijke rekreatie te creëren. Voorbeelden zijn o.a. wandelroutes, vogelobservatie posten en natuurexcursies. Voor de Provinciale Landschappen is de Week van het Landschap een jaarlijks terugkerend hoogtepunt om zich aan het publiek te presenteren. Alle aktiviteiten zijn in principe vrij toegankelijk, maar als donateur bent u natuurlijk dubbel welkom. M. Jacobusse 2

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 2