Van de administratie Oecologische Flora deel 2 Waar gegraasd wordt of gemaaid is, krijg je differentiatie. Met maaien werk je systematisch, schapen laten overal hoeken en pollen staan; ze maken hun eigen patroon. Een gebied als Saeftinghe heeft een enorm voedselaanbod vanuit de bodem, je ziet daar een haast explosieve reactie op invloeden van buitenaf. Je bent nu zes jaar bezig en je ziet de veranderingen Spectaculair mag ik wel zeggen, met name in de vegetatie. Zo'n 300 hectare is nu weer gradiënt rijk: kweldergrasweiden van hectaren groot tot de extensief beweide delen waar een mozaïek is van kweldergrasveldjes en schorrezoutgras. De schapen belopen hier bij ons 600 hectare van de 1800 die ons gebied groot is. Dat is vanaf de dijk voor het bedrijf hier duidelijk te zien, die verandering, voor wie de laatste jaren de ontwikkeling gevolgd heeft. De zeebies is weg, kweldergras komt er voor terug. Dat geldt voor de kommen; op de ruggen groeit nu zilt rood- zwenkgras tegen voorheen strandkweek. Niet alleen de gemeenschappen verschuiven, je ziet ook weer verdwenen soorten komen als zoutmelde, lamsoor en zee-alsem. De schapen vreten die niet, wel de planten er omheen, daardoor krijgen ze de ruimte en redden het. Ook in de vogelstand zijn veran deringen merkbaar Vooral de tureluur is merkbaar toegenomen. In juli zie je hele zwermen jongen door de lucht buitelen. De scholekster is ook talrijker, de kievit alleen vlak onder de dijk. Grutto en kemp haan zijn nog zeldzaam. Ook toegenomen is de kluut, al denk ik, dat dat komt door de dijk verzwaring: er zijn meer slik- veldjes dan voorheen in doodlo pende geulen en daar fourageren ze graag. In de winter van '86/87 verschenen de ganzen. Grauwe ganzen zijn er altijd al geweest in het gebied bij Cleiren; tegen de Gasdam waar beweid werd, kwamen ze zelden. Vorige en deze winter zag je elke ochtend groepjes naar dit gebied komen; die groepen zijn steeds talrijker geworden. Dat is nieuw en je mag aannemen dat hier leef ruimte is voor duizenden ganzen. Die zullen echt wel komen. Je zag die ganzen hier komen fourageren. Gaf je dat voldoe ningf Ja, toen ik voor de eerste keer ganzen zag trekken op de gemaaide en later begraasde stukken dacht ik: Kijk, het kan. Elke keer als dat bevestigd wordt, ja, dan geeft dat voldoe ning. Als je aan kunt tonen dat het schor beschikbaar komt voor ganzen die voorheen in de polder zaten, dan is dat een goede zaak. Je zult ze er wel de rust moeten geven die ze nodig hebben. Dat heeft konsekwenties voor de jacht, maar ook voor de excursiedruk; ook de routes die de gidsen dienen te volgen zul je erbij moeten betrekken. In de week van het Land schap worden in Saeftinghe demonstraties met de schaaps kudde gehouden (zie achter pagina). Dankzij de begunstigersadmi nistratie kunt U op dit moment „Zeeuws Land schap" lezen. De admi nistratie verzorgt n.l. naast de jaarlijkse acceptgirokaart de etiketten voor de verzending van de tijdschriften. Hiervoor moeten echter een aantal zaken goed verwerkt worden: Aanmelding van nieuwe dona teurs, aan wie gelijktijdig het „startpakket", bestaande uit het laatst verschenen tijd schrift, het zakgidsje, de bekende sticker en de eerste acceptgirokaart, toegezonden wordt. Ontvangen adreswijziging. Opzeggingen en de door de PTT geretourneerde „onbestel bare" post van begunstigers die vergeten zijn een adreswij ziging te sturen. - Betalingen, die gelukkig voor het merendeel gedaan worden met de toegezonden acceptgi rokaart, zodat wij het lidnummer kunnen gebruiken bij het verwerken en de fouten in het bestand kunnen corri geren. Sinds medio 1986 gebruiken we voor de begunstigersadmi nistratie een Personal Computer waardoor de gegevens sneller verwerkt kunnen worden en beter up-to-date zijn. Maar het opzetten van het bestand heeft wel wat voeten in de aarde gehad. We moesten wennen aan de computer; de programma's die we geschreven hadden waren nog niet helemaal goed, en toen gebeurde het: de aanmelding van 2600 nieuwe donateurs. Gevolg: een groot aantal fouten, zoals: - begunstigers dubbel in het bestand - acceptgirokaarten toege zonden aan begunstigers die al betaald hadden; - ten onrechte niet toezenden van het tijdschrift; - fouten in de namen en/of adressen. Nu kunnen we zeggen dat vrijwel alle fouten hersteld zijn. Voor eventueel nog resterende gebreken vragen wij Uw mede werking, voor als er nog fouten staan in het etiket, als U dubbel betaald heeft, of nog niets van ons heeft gehoord, nou ja noem maar op. Bij vragen en opmer kingen, schrijf of bel ons, zodat we de laatste oneffenheidjes kunnen gladstrijken.___^^^^ In 1985 is in het december nummer van Zeeuws Landschap aandacht geschonken aan het uitkomen van het eerste deel van de Nederlandse Oecologi- 9

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 9