Een nieuw tijdperk voor de Oosterschelde door G.J.C. Buth Met het gereedkomen van de Stormvloedkering en de Oester- en Philipsdam is voor de Oosterschelde een nieuwe episode ingegaan. De Ooster schelde is nooit onveranderlijk geweest. Ten gevolge van erosie en sedimentatie wijzigde het patroon van geulen, platen, slikken en schorren zich voort durend. De afronding van de recente grootschalige tech nische ingrepen vormt echter een plotselinge dreun tegen het ecosysteem, waarvan de gevolgen nog jaren zullen naijlen. De geomorfologie (de vorm van de bodem) en de vegetatie en diergemeen- schappen veranderen nu in sterke mate, net zo lang tot een nieuwe, dynamische even- wichtssituatie bereikt zal zijn. Daarnaast zal, mede als gevolg van de waterstaatkundige werken, de rekreatieve druk op het gebied eerder toe- dan afnemen. Niet alleen de waterstaatkundige kennis en techniek heeft met de Deltawerken een grote vlucht genomen, ook de ecologische kennis van het kustmilieu is de laatste jaren enorm toegenomen. Er is inzicht ontstaan over hoe het Oosterschelde-ecosysteem in elkaar zit en functioneert, welke factoren en processen een sleutel rol spelen en wat de te verwach ten gevolgen van technische ingrepen zijn. Naast de technici en de onderzoekers heeft ook het legertje beleidsambtenaren met zeggenschap over de Ooster schelde niet stil gezeten. Naast hun onderhandelingsaktiviteiten, die bijvoorbeeld zichtbaar worden in de vorm van nieuwe jachthavens of een verbod op de jacht op het water, blijkt dat uit de stapel rapporten en nota's die de laatste jaren verschenen zijn. Terwijl de onvolprezen Ooster schelde zich in haar nieuwe rand voorwaarden probeert te 10 Het wijdse slikkenlandschap van de Krabbekreek ten zuiden van Sint-Philipsland. Overtijende scholeksters op het schor bij Oosterland. Blaaswier ("Klappers"

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 10