Rekreatie en beheer lijk deel van het totale plaat- en shkoppervlak verdwijnen. De hoofddoelstelling van het beleid voor de Oosterschelde is primair de natuurwaarden te behouden en zo mogelijk te versterken. Willen we inderdaad die doel stelling nakomen dan zijn beheersmaatregelen om rust op de resterende platen en slikken te handhaven onontkoombaar (zie hierna). Een ander gevolg van de afname van stroomsnelheden is dat het water helderder is geworden. Niet alleen de sportduikers hebben dat tot hun grote genoegen gemerkt, ook de in de rustigere delen van de Ooster schelde gelegen zeegrasvelden zullen zich hierdoor uitbreiden. Planteneters als rotgans en smient kunnen hiervan profi teren. Op de stenen dijkglooiingen, de Zeeuwse 'rotskusten', vinden eveneens veranderingen plaats. De wieren en vastgehecht levende diersoorten als zakpijpen en anemonen komen hier voor gerangschikt in zones evenwijdig aan de waterlijn. Soorten verschillen in tolerantie voor wat betreft droogliggen en licht sterkte in het water. Door de gewijzigde omstandigheden zullen de meeste soorten in lagere zones een nieuwe woon plaats moeten zien te veroveren. Helaas is in 1986 op vele plaatsen langs de Oosterschelde op de stenen dijkglooiingen letterlijk en figuurlijk een zwarte smet gekomen. Uit veiligheids-over wegingen heeft Rijkswaterstaat namelijk de plaatsen die bestaan uit basalt- of VilVoortse zand stenen gedeeltelijk ingegoten met asfalt, met als gevolg dat daar nu geen klap(per) meer groeit. Veiligheidsmaatregelen zijn natuurlijk terecht, maar een meer natuurvriendelijke werkwijze in het vervolg moet toch kunnen. Misschien dat natuurbouwmaat- regelen, bijvoorbeeld een extra hoge kreukelberm aanbrengen, een pleister op de wonden kan In het begin van dit verhaal is opgemerkt dat de openheid van het gebied één van de redenen is voor de grote vogelrijkdom. De laatste jaren is duidelijk geworden dat het belangrijkste probleem voor de vogelfunktie van de Oosterschelde de versto ring door plaatbetreders is. Naast verstoring door pieren- en zager stekers wordt vrij veel vanuit jachthavens op de platen gere- kreëerd. Als in een bepaald gebied de vogels regelmatig verstoord worden, dan raakt het voorgoed zijn aantrekkelijkheid voor deze dieren kwijt. In het voorgaande is de afname van het plaatareaal in de Oosterschelde reeds genoemd en de negatieve gevolgen hiervan voor de vogels. Kortom, het is hoog tijd dat de beleidswereld regulerend gaat optreden wat betreft betreding van platen en planning van rekreatieve ontwikkelingen, om zodoende de natuurwaarden van de Oosterschelde inderdaad de eerste prioriteit te geven zoals in 1982 door de Stuurgroep Ooster schelde in de hoofddoelstelling voor het beleid is vastgesteld. Beheersmaatregelen zullen moet inhouden dat een aantal platen, of gedeelten hiervan, niet meer (altijd) vrij te betreden zijn. Dergelijke plaatreservaten zouden verspreid in het Ooster- scheldegebied aangewezen moeten worden. Elke plaat heeft een belangrijke vogelfunktie. Voor bepaalde vogelsoorten kunnen bepaalde platen echter extra waardevol zijn, bijvoor beeld door hun specifieke lokatie in de Oosterschelde, de bodem samenstelling of de samenstelling en dichtheid van de worm- en schelpdierenfauna. Eén van de platen die een reservaatstatus zou moeten krijgen is de Roggenplaat in het mondingsgebied. Voor bijvoorbeeld scholeksters, de talrijkste vogelsoort in de Ooster schelde, is deze plaat extra waar devol omdat de dichtheden aan kokkels, de belangrijkste voedsel bron voor scholeksters, op deze plaat tweemaal zo hoog kunnen zijn als op platen in het oostelijk deel van de Oosterschelde. De vogelfunktie van de Roggenplaat wordt mede bepaald door de vlakbij aanwezige keten van inlagen en karrevelden langs de zuidkust van Schouwen, waar vogels kunnen overtijen, foura- geren en broeden. Naast de vogelfunktie lijkt de Roggenplaat tevens één van de platen te zijn die een belangrijke rol kunnen spelen bij de terugkeer van de zeehond in het Deltagebied. Het gebied ligt dicht bij de platen in de Voordelta een heeft een aantal steile oevergedeelten, wat voor zeehonden noodzakelijk is. Wat betreft menselijke verstoring wordt de Roggenplaat vrij druk bezocht door zowel spitters als door rekreanten die hun boot aan de steile oevers afmeren. Een potentiële bedreiging voor de Roggenplaat vormt het plan om aan de nu nog rustige zuidkust van Schouwen, in de Schelphoek, de rekreatie tot ontwikkeling te laten komen. Terwijl het Ooster- schelde-ecosysteem nog volop op zoek is naar een nieuw even wicht, zijn dergelijke besluiten veel te voorbarig. Op de recent aan gebrachte asfaltlaag kunnen geen wieren en dieren leven. V; c- v*4 12

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 12