Impressies van de Week van het Landschap Excursie Yerseke Moer Zoals in het vorige nummer werd aangekondigd werd eind september de Week van het Landschap gehouden. Zoals gewoonlijk waren er weer vele honderden mensen die van de gelegenheid gebruik maakten om één van de reservaten, die Het Zeeuws Landschap beheert, wat beter te leren kennen. Vooral de excursies in de Yerseke Moer en Het Verdronken Land van Saef- tinghe trokken veel publiek. Deelnemer R. Maandag zette wat impressies op papier na één van de excursies in de Yerseke Moer. 'Zo zie je nog eens uit wat voor gebied wij komen Een zekere trots klinkt duidelijk door in deze uitspraak van een uit Yerseke afkomstige mevrouw. Zij heeft net van Chiel Jacobusse, rondleider in de Yerseke Moer, vernomen dat in de buurt van het Zeeuwse oesteroord vroeger elanden rondliepen. Onlangs is nog een skelet tevoorschijn gekomen in de Moer. Zij is een van de 25 deelnemers aan de excursie van 22 september. Heel wat voor een doordeweekse dag om 10.00 uur. Haar schoeisel uiterst open slippertjes. Kleikundigen De Yerseke Moer kent vijf grondsoortenzand, zavel, klei, turf en koeievlaai. De laatste blijkt niet ondervertegenwoor digd. Wat betreft de andere grondsoorten blijkt de excursie leider niet de enige deskundige. Telkens als hij met de grondboor een typisch monster naar boven heeft gehaald, ontstaat er tussen enige heren een enthousiaste discussie over de zand/slib- verhouding. Duidelijk klei kundigen van huis uit. Wij gaan verder, van pol tot pol, zompend. De mevrouw met de slippers heeft inmiddels een groot deel van haar gestalte met de Via geïmproviseerde bruggetjes werden de excursie-deelnemers dwars door de Yerseke Moer geleid. Het veen in de ondergrond bevat allerlei duidelijk herkenbare plantenresten. Tijdens de excursies werden o.a. berk, den, wollegras, struikheide en veenmos herkend. grondsoorten klei en vlaai laten kennismaken. Bij de demonstra tie van een turfhoop en de daarin aanwezige plantenresten menen enige deelnemers met zekerheid te weten, dat deze grondsoort niet turf maar gewoon derrie heet. Vervolgens wordt het etymologisch verband tussen het moerneerders-idioom woord darinck en derrie overwogen. De groep heeft inmiddels gezelschap gekregen van honderden in de jacht zeer bedreven muggen. 15

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 15