Olievervuiling Een van de deelnemers ontdekt plotseling ernstige vormen van olievervuiling midden in het beschermde natuurgebied. Het water is duidelijk bedekt met het bekende iriserende vlies. In haar tuinvijver had ze hetzelfde olie probleem. Onoplosbaar voor de tuincentra. Chiel Jacobusse toont aan dat het hier geen olie maar ijzerbacteriën betreft. Opluch ting. De tocht gaat voort, vaak over wankele bielzen een sloot passerend. Een oudere heer met stok maar zeer zelfstandig weet bij zijn passage de spanning er aardig in te houden. Ook hij bereikt ongedeerd de restanten van een den. Een van de vele dennen en heidestruiken die het Zeeuws landschap voor de jaar telling typeerden. Wat geboomte aangaat vertoont het gebied nu nog slechts sporadisch een meidoornstruik, met prikkel draad gepantserd tegen veevraat. Een enkele deelnemer beziet die bepantsering met jalouzie. Enige ondernemende karakters uit de grote groep koeien zoeken duide lijk lichamelijk kontakt. 'Ze zijn misschien niet kwaad, maar zo groot'. Voor wie zo denkt, biedt de koeienkering een uitkomst. De door Chiel Jacobusse instruc tief nagebouwde middeleeuwse zoutziederij wil met branden omdat de turf te nat is. Dit brengt een mevrouw tot ernstige twijfels omtrent de omvang van de zoutwinning destijds. 'Het zal toen ook wel geregend hebben'. De excursieleider weet die twij fels met enkele welgekozen voor beelden van middeleeuwse vindingrijkheid de kop in te drukken. De kennismaking met het bijzondere Zeeuwse land schap in de Yerseke Moer blijkt voor alle deelnemers een aan gename te zijn geweest. De belangstelling voor de excur sies in het Zwin was minimaal. Eén keer meldde zich helemaal niemand, terwijl drie andere wandelingen totaal maar 23 deel nemers trokken. Wat beter ging het met de fietstocht door de Zwinstreek. Dagelijks meldden zich mensen om per fiets het boeiende land schap van de Zwinstreek te verkennen. 16 Een inwoner uit Middelburg was bereid om na de tocht nog wat huiswerk te maken voor onze lezers Op zoek naar de sporen van het Zwin, oftewel hoe is de Zwin streek veranderd in de loop der tijden. Een aanlokkelijk thema op de laatste zomerzondag om eens op je gemak op je fiets te bekijken. Het was ook al weer enkele jaren geleden dat ik in deze streek had rondgetoerd en nog nooit met het thema in het achterhoofd, waarvoor ik nu deze kant was opgekomen. Op zoek naar het startpunt bij de Zwinhoeve zag ik vóór het begin van de tocht de laatste ver anderingen de vernieuwde boulevard van Cadzand met zijn woud van stenen bomen en het pas klaar gekomen zomerhuizen- complex. Onwillekeurig vraag je je toch af of deze veranderingen ook verbeteringen zijn. Het is waarschijnlijk dat de recreatie de Zwinstreek nog wel meer zal beïnvloeden. Te laat aangekomen om nog mee te lopen met de excursie in het Zwin zelf, ben ik eerst maar op de dijk geklommen om de nu nog echt zichtbare sporen van het Zwin op me te laten inwerken en te proberen me voor te stellen hoe de schepen door de duinerij in vroeger tijden naar Brugge voeren. De meest duidelijke sporen vormen de plaatsjes Retranche- ment en Sluis. Retranchement, vroeger een strategisch gelegen vestingplaats, nu een dorpje waarvan bijna iedere Nederlander denkt dat hij nu toch wel in België moet zijn. In Retranche ment heb ik ook de tijd genomen de wallen rond te lopen. Dat geeft een aardiger indruk dan er snel langs te fietsen. Op weg naar Sint Anna ter Muiden zou je vroeger een van de drukst bevaren wateren van Europa moeten over steken. Dat is nu moeilijk voor te stellen; niets herinnert er meer aan. Alle sporen zijn uitgewist, of het moesten de dijken zijn die laten zien dat dit land ooit is veroverd op de zee. Aan Sint Anna ter Muiden is het te zien dat het dorpje al vroeg door verzanding van het water af kwam te liggen. We hebben er wel een schitterend (beschermd) dorpsgezicht aan over gehouden. Tenslotte Sluis, met - zeker op zondag - een heel ander karakter dan de dorpjes waar de fietsroute me eerder door leidde. Ook hier heb ik maar de tijd genomen om te voet de sporen van het Zwin wat nauwkeuriger te bekijken dan in de route is aangegeven. De route liep vanaf Sluis met een grote boog door de polder heen via Zuidzande en Hedenesse naar Cadzand terug. Dat stuk heb ik niet meer gevolgd. Belangrijkste reden was dat mijn dochtertje al heel erg haar best had gedaan tot Sluis zelf te fietsen. En in het tweede stuk van de route verwachtte ik ook niet meer zoveel sporen van het Zwin tegen te komen. Dus rechtstreeks terug naar de Zwinhoeve. Een ding was jammer, nl. het ontbreken van een routekaartje. Niet dat ik de weg ben kwijt geraakt, maar toen ik thuis de route op de kaart nog eens heb nagetrokken, kon ik me toch een betere voorstelling maken van hoe het Zwin ooit tot Brugge heeft moeten lopen. Ik kwam allerlei benamingen tegen die verwezen naar de vroegere loop. Daartegenover staat dat in de routebeschrijving uitgebreid aandacht is besteed aan sporen die nu vanuit natuurbehoud van belang zijn. Ook dat geeft een andere kijk op de omgeving. De fietstocht door de Zwinstreek voerde o.a. over de Oude Zeedijk bij Zuid zande, één van de boomdijken waar het Zeeuwse Landschap plantrechten heeft.

Zeeuws Landschap | 1987 | | pagina 16