Zeelands oudste industrie en de mythe van het zeeuws-romeinse zout „Datgene wat reeds verbrand is, in het water andermaal te zien ontbranden". PLINIUS door Joop van den Berg Niet spectaculair Dit artikel is een reactie op het artikel van I. Ovaa in nr. 3 van de 3e jaargang van ons blad. In een volgend nummer krijgt de heer Ovaa gelegenheid voor een weerwoord. Redactie Tot één van de oudste tech nieken van de mens behoort die van de bouwkunde. Meesters in deze kunst waren de Romeinen, getuige de vele nu nog bestaande bouwwerken. In het gedeelte van ons land dat onder Romeinse invloed stond zijn maar weinig bovengrondse bouwwerken uit die tijd aan te wijzen. Natuurlijke en/of menselijke oorzaken hebben ertoe geleid, dat we de overblijfselen van de Romeinse bouwaktiviteiten ondergronds moeten zoeken. Dat de Romeinen in staat waren zo vele bouwwerken op te richten was mede te danken aan de uitvinding van het kalk- branden. Zij gebruikten deze kalk voor het metselen van zowel natuur- als baksteen, „betonnen vloeren", pleister werk en andere bouwaktiviteiten. De Romeinen gebruikten kalksteen of schelpen om kalk te branden. In het westelijke deel van ons land en ook in België hebben zij overvloedig gebruik gemaakt van schelpkalkmortel voor het bouwen van militaire vestingen (castella) en andere bouwwerken, zoals tempels. Enkele voorbeelden van militaire aard zijn de castella: Brittenburg (bij Katwijk) - Valkenburg - Zwammerdam - de Meern (bij Utrecht) - Aardenburg (militair?) - Oudenburg (België) - Vlootsta- tion noordkust van Walcheren en van burgerlijke aard de tempels te Eist (Betuwe) - Rijs- bergen (West Brabant) en Colijnsplaat (Nehalennia). Met deze opsomming van plaatsen rijst de vraag waar en hoe de Romeinen schelpen hebben gebrand en of er nog ergens restanten van deze akti- viteiten terug te vinden zijn. Met deze vraag zijn we in Zeeland aangeland en wel met name op Walcheren en Zuid- Beveland. Ritthem, Vlissingen, Koude- kerke, Middelburg, 's-Heer Abts- kerke en Goes kunnen er zich op beroepen dat zij de restanten van Zeelands oudste industrie en wel Romeinse schelpkalkbranderijen bezitten. Laten wij nu één van deze vind plaatsen en wel die aan de Oude Vlissmgseweg te Middelburg wat nader bekijken. Spectaculair is een vindplaats van een Romeinse schelpkalkbran derij niet, integendeel, een vluch tige blik op het geheel geeft u de indruk te maken te hebben met een berg as, die, hoewel hij een kleurschakering van puur wit tot donkergrijs bezit, u niet uitno digt tot verder onderzoek. Maar al snel blijkt het dat er toch 12

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 12