In memoriam Uit het beheer door Jos Neve Op 1 november 1987 overleed G.A. van Herk, kooiker van de Eendenkooi te St. Philipsland na een enkele maanden durende ziekte in het ziekenhuis „De Lie- vensberg" te Bergen op Zoom. Hij was 72 jaar. Gijs was kooiker van kindsbeen af. Hij volgde z'n vader op die de kooi reeds vanaf 1908 beheerde. In de kooikerswereld was Gijs geen onbekende; gedurende vele jaren was hij actief lid van de Kooikersvereniging. Het is duidelijk dat een vakman als Van Herk een duidelijk stempel drukte op het kooi- gebeuren. Het is jammer dat we met meer hebben kunnen leren van wat hij te bieden had. We zien op hem terug met de gedachte aan een sympathiek mens dat de natuur en het werk in de kooi zeer was toegedaan. In 1983 nam de Stichting de kooi in eigendom over. Met alle maat schappelijke veranderingen voor dien was dat een hele overgang. Toch heeft dat het wezenlijke van de kooi niet kunnen aantasten en zijn we blij dat de kooi voor Van Herk is kunnen blijven en andersom. We waren ook blij dat hij z'n interesse in alles bleef houden. Gingen wij op werkexcursie buiten de provincie, dan ging hij mee! Het was goed te ervaren dat het werk van de natuurbescherming hem ter harte ging. In gedachten zullen we hem nog dikwijls op het kooipad volgen. Wij nemen in stilte afscheid van hem. R.B. We schrijven half januari. Het lijkt wel of het voorjaar is. In het winterzonnetje loopt op de beschutte plaatsen de tempera tuur al gauw op tot ruim boven de tien graden celsius. De natuur is duidelijk van slag. Verschei dene sierheesters staan al in bloei. Ook in Saeftinghe gaat dit niet ongemerkt voorbij. Over de, op het eerste gezicht, dode schorklei vertoont zich een groen waas: kweldergras. Normaal zien we dit pas in maart. Bij de kolganzen zijn de beweide gedeelten bijzonder in trek. Overdag foura- geren zij massaal in het gebied. Momenteel schommelen de aantallen tussen de 10- en 15000 exemplaren. Zij moeten nu niet meer de omliggende polders intrekken om aan hun kostje te komen. Ook op beide schapenbedrijven lijkt het al voorjaar. Op de bedrijven „De Noord" en „Emmahaven" is het in deze periode een drukte van belang: we zitten midden in de lammer- tijd. Dag en nacht zijn de herders in touw. Er zijn al honderden lammetjes geboren. Een groot gedeelte hiervan wordt aan gewend voor het uitbreiden van de bestaande schaapskuddes. Het streven is zo snel mogelijk op de gewenste sterkte van 2 x 600 schapen te komen, waardoor nog grotere gedeelten van Saeftinghe terug beweid kunnen worden. Dit alles ter verrijking van flora en fauna. 17

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 17