q/^J? Zeeuws Landschap Van de redactie 4e jaargang nr. 1 maart 1988 HET ZEEUWSE LANDSCHAP "Zeeuws Landschap" is een uitgave van voor landschappelijk, natuurwetenschap- de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". pelijk, en cultuurhistorisch belangrijke Het blad verschijnt vier maal per jaar en terreinen in het algemeen en in Zeeland wordt toegezonden aan begunstigers van in het bijzonder, de Stichting. De uitgaven van de stichting geven voor- Overname van artikelen en illustraties lichting over het behoud van en de zorg alleen met toestemming van de redactie. Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's M. Jacobusse: omslag, 8, 9 R. Kleingeld (DIHO): 17 W. de Vos: 3,5 M. van 't Hof: 4 J.W. Jongepier: 6, 7 Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes P14582-3063 Inhoudsopgave - Aandacht voor ganzen 3 - Het eerste groen 6 - De Kievittepolder 8 - Uit het leven van de bergeend 10 - Zeelands oudste industrie 12 - In memoriam 17 Omslagfoto: Duinovergang in 't Zwin Dit nummer opent met een artikel over overwinterende ganzen. Dankzij de geografische ligging en de gunstige terrein gesteldheid vervult Nederland een sleutelrol bij het voortbe staan van verschillende soorten wilde ganzen. Oorspronkelijk zochten ganzen vooral natuur lijke en halfnatuurhjke terreinen op, zoals schorren, slikken en drassige, hollebollige weilanden. Maar als gevolg van het steeds schaarser worden van dergelijke biotopen ontpopten de ganzen zich meer en meer als cultuurvol gers, die zich uitstekend thuis- voelen in het intensief beheerde agrarisch landschap. De rotgans bijvoorbeeld, die oorspronkelijk in buitendijkse natuurgebieden voorkwam, is tegenwoordig vooral te vinden op akkers met wintertarwe en jong ingezaaid grasland. Deze soort vindt hier, wat ook in zijn oorspronkelijk milieu aanwezig was: eiwitrijk voedsel en grote open ruimten die ongeziene nadering van potentiële belagers onmogelijk maken. Het behoeft geen betoog dat massaal ganzenbezoek op het land van de boer kan leiden tot schade aan de gewassen. Het is niet meer dan billijk dat deze schade door de overheid wordt vergoed, zodat de kosten niet alleen op de boer worden afge wenteld. Lang niet alle dieren weten zich aan veranderende omstandig heden in hun leefmilieu aan te passen. In één van de vorige nummers werd beschreven hoe de zeehond, als gevolg van beja ging, watervervuiling en versto ring vrijwel geheel uit Zeeland verdween. Inmiddels zijn er plannen gelanceerd om door een scala van beheersmaatregelen weer een geschikt milieu voor zeehonden te creëren in het Delta-gebied. In combinatie met deze beheersmaatregelen zou het uitzetten van een beperkt aantal jonge dieren de aanzet kunnen zijn voor het ontstaan van een nieuwe levensvatbare populatie zeehonden. Nu al is men echter in de visserij wereld beducht voor eventuele schade die de zeehonden zouden aanrichten. Daarbij worden parallellen getrokken met soorten die schade aanrichten in het boerenland, zoals wilde ganzen. Zo'n vergelij king gaat om verschillende redenen niet op. In de eerste plaats hebben uitgebreide inter nationale onderzoeken aange toond dat ook bij grote aantallen zeehonden de schade voor de visserij minimaal is. Daarnaast speelt er ook een meer princi piële kant. Onze buitendijkse gebieden zijn natuurland schappen. Voor grote delen ervan, zoals bijvoorbeeld de Oosterschelde, wordt ook door de overheid de primaire plaats van het natuurbelang erkend. Dat betekent dat het behoud en herstel van de levensgemeenschap voorrang heeft boven andere belangen. Dat daarbij de belangen van vissers en rekreanten niet zonder meer van de tafel kunnen worden geschoven zal ieder weldenkend mens onder schrijven. Maar ook zij zullen moeten opereren binnen de rand voorwaarden die een gezond oecosysteem nu eenmaal stelt. M. Jacobusse 2

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 2