Wandelingen door het Zeeuwse landschap De Kievittepolder door M. Jacobusse Als natuurliefhebber voel je je langs de kust van West-Zeeuws- Vlaanderen wat verloren. Je bent er op de enige plek in Nederland waar ooit het gestip peld zonneroosje werd gevonden. De plek ook, waarvan je weet dat er nog steeds tal van planten en dieren zijn die je elders nog maar sporadisch kunt vinden. Een lustoord? Jazeker, maar anderzijds is er ook die drukte, dat door en door wereldse, wat je juist op een zwerftocht in de natuur zo graag even vergeet. Campings, bungalowparken en hotels, bars met hun opdringe rige muziek, en bomvolle stranden. Maar dan is er plotseling een oase van rust en groen. Een hoge duintop waar je weg kunt mijmeren in de veilige weten schap dat hier in elk geval ruimte blijft voor al die duinbewoners die elders moesten wijken. Een nieuwsgierig konijn dat met zijn grappige kop vanonder de duin doorns gluurt, een vuurvlindertje dat tussen de watermunt van bloem naar bloem dartelt en nu en dan een zilvermeeuw die- hoewel zeeschuimer van huis uit- af en toe even het duin over steekt. We zijn beland in de Kievittepolder. De West-Zeeuws-Vlaamse duinen zijn waarschijnlijk de meest kunstmatige van ons land. Bijna allemaal zijn ze ontstaan door overstuiving van eerder door de mens aangelegde zeedijken. De duinen van de Kievittepolder vormen op die regel één van de schaarse uitzonderingen. Dit gebied is ontstaan doordat op een verdronken deel van de aangren zende Oudelandse polder een duinregel opwaaide, zodat een stuk schor geleidelijk afgesloten raakte van de zee. Zoals meestal zal het ook hier wel een schaapherder geweest zijn die als eerste zijn brood verdiende op het nieuw ontstane land. Zeker nadat de duinen zo hoog waren opgestoven dat de zee nog maar af en toe binnen drong moeten het ideale weide gronden geweest zijn. Uit die tijd moet ook wel de naam Kievitte polder stammen, want onze weidevogel nummer één voelt zich nergens beter thuis dan op weiden waar afgegraasde stukjes afwisselen met drassige poeltjes. Beweiding bleef eeuwenlang de enige menselijke aktiviteit in het gebied. Al voor de Tweede wereldoorlog verscheen echter de rekreant op het toneel: in de duinen werd een hotel gebouwd. Tijdens de oorlog stond het duin op zijn kop. Aan alle kanten werden bunkers gebouwd en dwars door het gebied werd een betonpad aangelegd. Weinig wandelaars zullen dit idyllische nachtegalenpad nog in verband brengen met de Duitse weer macht. De struiken aan weers kanten wemelen van leven. Groenlingen hebben er hun nest in de rozestruiken en kneutjes vliegen in gezellig knutterende groepjes af en aan. En bij een avondwandeling klinkt er inder daad de heldere slag van de nach tegaal, af en toe vermengd met de sombere roep van een ransuil of het verdragende gekwaak van de boomkikker. In de jaren zestig kwam ook hier de rekreatie-ontwikkeling in een stroomversnelling. Het oostelijk deel van de Kievittepolder werd in snel tempo volgestampt met De roodborsttapuit is in de Kievittepolder nog steeds een geregelde broedvogel. 8

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 8