In het weiland komen verschillende soorten orchideeën voor. Dank zij het achterwege laten van bemesting breidt hun aantal sterk uit. Een groot deel van de Kievittepolder is door het verdwijnen van de beweiding dicht gegroeid met stru weel. rekreatiebungalows en de rest van het gebied was binnen de kortste keren opgedeeld in bouw- kavels. De natuurbescherming trok hard aan de bel. Of men niet wist dat de Kievittepolder één van de laatste Nederlandse gebieden was met een flinke populatie boom kikkers? En wat te denken van zeldzame broedvogels als rood- borsttapuit en grauwe klauwier? Het waren maar voorbeelden uit een lange reeks planten en dieren die in een intensief rekreatie- gebied kansloos zouden zijn. Wat bijna niemand durfde hopen gebeurde. Dankzij de aanwijzing tot beschermd natuurmonument werd verdere exploitatie van het gebied geblokkeerd. Alleen de in snippertjes opgedeelde kadastrale kaart herinnert nog aan de drei ging die het gebied destijds boven het hoofd hing. Geen mens die nog naar die stukjes omkijkt. Het vroegere grasland is begroeid geraakt met een ondoordringbaar struweel van egelantieren, duin doorns, meidoorns en vlierstruiken. Alleen in het hart van het gebied ligt nog een open weiland, compleet met een paar drinkputten waarin nog steeds de boomkikker te vinden is. Er is natuurlijk nog veel meer te zien, maar komt u zelf maar kijken op onze excursie door het gebied. We houden die op zaterdag 14 mei om 10.30 uur. Vertrek vanaf de parkeerplaats (zie kaartje). Hopelijk tot dan. excursie 9

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 9