Simplificatie van informatie meer aangesproken door onderzoek dat informatie aandraagt voor de praktijk. PN: Het onderzoek zal in prin cipe betrekking hebben op alle deelgebieden die in een estuarium te vinden zijn, zoals brakwater gebieden, zoute getijdegebieden, platen, schorren, harde oevers en eventueel ook de duinen. Juist omdat estuaria vaak sterk door de mens beïnvloede gebieden zijn zullen ook beleidsmatige zaken aan de orde komen, zoals vervui ling, visserijkundige aspecten en rekreatie versus natuur. Het Deltagebied vormt een ideale proeftuin omdat hier een reeks van sterk tot weinig door de mens beïnvloede watergebieden aanwezig is, anders gezegd: een reeks van sterk tot weinig gestresste systemen. Echter ook ons minst gestresste gebied, de Oosterschelde, is toch al min of meer verarmd vergeleken met „puur-natuur"-situaties. Voor dergelijke voorbeelden, die we als referentie-beeld nodig hebben, zullen gegevens uit het buiten land gebruikt worden. Zo voeren we dit voorjaar vanuit het Delta Instituut onderzoek uit in de Banc d'Arguin, een uitgestrekt Waddengebied, zo groot als het Deltagebied, voor de kust van Mauretanië. Dit is een nog onaangetast gebied met uit gestrekte zeegrasvelden, een enorme vogelrijkdom en compleet met zeehonden, haaien en dolfijnen. Ik verwacht dat uit dergelijke expedities internatio nale samenwerkingsprojekten zullen ontstaan. Naast weten schappelijke informatie voor de betrokken partijen zal hierbij voor de buitenlandse partij tevens het economisch aspect, met name de visserijmogelijk heden, van belang zijn. GJB: Hiervoor is reeds enige malen de relatie tussen het wetenschappelijk onderzoek en het beleid naar voren gekomen. Hoe zie je in dit verband de positie van het Delta Instituut nu en in de toekomst? PNIk vind dat tegenwoordig soms een al te grote populari sering en simplificatie van ecolo gische informatie plaatsvindt en dat met niet goed wetenschappe lijk onderbouwde feiten ecologi sche uitspraken richting beleid gedaan worden. Het gevaar hierbij is onder andere dat de ecologen in het algemeen hier later op aangesproken zullen worden als de desbetreffende uitspraak er volkomen naast blijkt te zitten, hetgeen de repu tatie van ons vakgebied niet ten goede komt. De indruk wordt soms gewekt dat we alles al weten. We leggen de Ooster schelde aan de monitor en het antwoord is klaar terwijl U wacht. De werkelijkheid is meestal onnoemelijk veel inge wikkelder en totaal onverwachte ontwikkelingen kunnen snel plaatsvinden. Zo is bijvoorbeeld vorig jaar om nog onbekende redenen de uitgestrekte zeegras populatie in de Grevelingen in elkaar geklapt. Het Delta Instituut zal er voor moeten zorgen dat gedegen ecologische informatie aan gedragen wordt, waarmee vrij Slikken en geulen in de monding van de Westerschelde, het laatste open estua rium in Z.W. Neder land. 14

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 14