Nieuwe aankopen Yerseke Moer Baarzandse kreek De Yerseke Moer, gelegen tussen het Kanaal door Zuid-Beveland en het bekende vissersplaatsje Yerseke, is het belangrijkste weidevogelgebied van Zeeland. Op de geaccidenteerde en soms vochtige graslanden broeden soorten als kievit, grutto, ture luur en slobeend in ongekend hoge aantallen en ook erg zeld zame soorten als bijvoorbeeld de kemphaan broedt hier nog jaar lijks. In de winter, als onze weidevogels in andere delen van de wereld verblijven wordt het reservaat als verblijfplaats gekozen door grote aantallen ganzen die hun broedgebied hebben in de toendra's van Noord Rusland. Tussen al deze vogels weet zich daarenboven nog een bijzondere graslandvege- tatie te handhaven welke elders in Zeeland nauwelijks meer voor komt. Wij telden maar liefst 230 verschillende soorten. In dit, qua eigendomssituatie sterk versnipperde gebied is onze Stichting nu al ruim 10 jaar jaar actief met aankopen. Het gaat steeds om stukjes van enkele ha groot en de notaris heeft hier door al heel wat keertjes een eigendomsakte ten name van het Zeeuwse Landschap moeten overschrijven. Het reservaatsgebied is ca. 265 ha groot en hiervan is inmiddels 165 ha verworven. Deze aankopen gaan geheel op vrijwillige basis. In deze streek is ook een ruilver kaveling in uitvoering. Met de landinrichters is overeengekomen dat het natuurgebied gevrijwaard blijft van cultuurtechnische ingrepen. Er is zelfs een goed samenspel. De landinrichtings commissie heeft o.a. in haar taakstelling opgenomen om door middel van uitruil van gronden de reservaatvorming te helpen realiseren. Tezamen met enkele percelen welke onze Stichting zelf, buiten de reservaatsgrens, in eigendom heeft kan in de toekomst ca. 50 ha natuurgebied worden toegedeeld. Een eenvoudig rekensommetje leert dat dus nog ca. 50 ha op de vrije markt gekocht moet worden. Dit gaat wel steeds moeizamer. Immers de meeste eigenaren die hun grond willen verkopen hebben al zaken met ons gedaan. Het is daarom bijzonder verheu gend dat wij onlangs weer 7,5 ha aan het natuurgebied konden toevoegen. Deze aankoop werd mogelijk doordat de eigenaar een nieuw bedrijf begon in de Flevo- polders. De door hem verkochte gronden welke niet in het natuurgebied liggen komen ten gunste van de ruilverkaveling. Al in 1973 werd door onze Stich ting overwogen of de Baarzandse kreek nabij Schoondijke zou kunnen worden aangekocht. Het is een van die typisch fraaie Zeeuws-Vlaamse kreken, ingesloten door rietvelden en drassige weilanden. Een inventa risatie uit die tijd leverde een vogellijst op met namen als kemphaantjes, wulpen, bonte strandlopers, baardmezen, roer dompen, purperreigers en wouwaapjes. Ook werden er vele weidevogels en ganzen waarge nomen. De planologie volgde toen nog oude procedures. Onze toenma lige secretaris de heer W. Wolff ontdekte in die tijd op een nieuwe kaart van West Zeeuws- Vlaanderen een stippellijn welke dwars door het natuurgebied liep. Navraag leerde dat het hier om een reeds door Gedeputeerde staten vastgesteld tracé ging van de nieuwe provinciale weg Breskens-Nieuwvliet. Het tracé was vastgesteld na een besloten hoorzitting. Rechtstreeks betrok kenen waren niet in de gelegen heid gesteld hun bezwaren kenbaar te maken. Wijziging bleek alleen nog mogelijk via politieke kanalen. Om deze reden werd een bespreking geor ganiseerd met enkele leden van Provinciale staten. Het resultaat was dat de situatie alsnog opnieuw werd bekeken. De weg is er nooit gekomen! Verwerving bleek toen niet mogelijk. Pas in 1984 kon een eerste perceel verworven worden. Vervolgens kon ook in 1985 en 1987 gekocht worden. Recent werden wederom twee percelen verworven. Het totale eigendom is hiermee op 12,5 ha gekomen, waarmee het grootste deel van de kreek is veiliggesteld. Vanwege de onlogisch vastgestelde begren zing van het reservaat in het kader van de Relatienota en de hoge actuele natuurwetenschap pelijke waarde van het natuurge bied, wordt nu getracht de aankoopgrens te verruimen. In het kader van de voorbereiding van de ruilverkaveling aldaar wordt onderzocht of via natuur- bouw de waarde en grootte van het reservaat uitgebreid kan worden. R.W. Jonge duintjes op Neeltj'e Jans. Door middel van natuurbouwmaatregelen kan hier een zeer aantrekkelijk natuurgebied ontstaan. Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap zullen gezamenlijk het beheer voeren. 16

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 16