Tentoonstelling Saeftinghe i ïè1 De toegang tot de Oranjerie van het kasteel Westhove te Oostkapelle, waarin het Zeeuws Museum/Natuurhistorie gevestigd is. Het Zeeuws Museum/Natuur historie te Oostkapelle heeft het initiatief genomen voor het inrichten van een expositie over Saeftinghe, in nauwe samen werking met de beheerster van dat gebied, de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Verder werkten mee vrijwel alle insti tuten en verenigingen, die zich bezig houden met het leven in en rond het zee- en brak water van het „Delta"gebied en een aantal particulieren. Enkele grepen uit wat er te zien is: Zoogdieren: Aan bod komt o.a. de muskusrat, die zich in Saef tinghe kennelijk goed thuis voelt en er vermoedelijk weinig echte schade aanricht. Bij terugkeer van uit Saeftinghe naar de aangren zende cultuurgebieden zal hij daar zeker niet welkom zijn! Vogels: Een flink aantal vogels, waaronder een mooi exemplaar van de grote mantelmeeuw, werd volgens aanwijzingen van het museum speciaal voor deze tentoonstelling geprepareerd. Nu moet U niet schrikken: er zijn geen vogels voor gedood. Ze zijn afkomstig uit de diepvries- voorraad van het museum. Deze voorraad kwam tot stand door het bijeen brengen van dode, nog gave exemplaren, gevonden op het strand, in de duinen, enz. In tegenstelling tot particulieren heeft het museum als weten schappelijk instituut hiervoor vergunning, ook voor beschermde vogels. Behalve de vogels, waarvan verwacht kan worden dat ze in Saeftinghe broeden of er op doortrek verblijven, valt het op dat ook zangvogels als vink en keep er regelmatig te zien zijn. Aan het (dierlijk) voedsel van de vogels is apart aandacht besteed. Er is een zelfbedieningspaneel waarop de bezoeker door een schijf te draaien links preparaten van voedseldieren ziet en rechts foto's van die dieren in hun milieu: wadslakjes, zeepieren en kleine kreeftachtigen bij voor beeld. De flora van Saeftinghe is onder meer vertegenwoordigd door één van de meest karakteristieke soorten van het gebied, de zulte (zeeaster). De plant wordt getoond samen met een aantal insecten die op of van deze plant leven. Verder komen aan de orde: vissen en visserij, beweiding, slikken en geulen, kreekruggen en kleikommen en de geschie denis van Saeftinghe. Speciale aandacht wordt geschonken aan de gevaren, die het gebied bedreigen, zoals de steeds verder oprukkende industrie van Antwerpen met de door haar veroorzaakte chemi sche en biologische vervuiling. Ook de nog steeds toenemende scheepvaart langs de schorren kan groot onheil veroorzaken. Ten slotte: een belangrijk deel van het getoonde materiaal bestaat uit foto's. Er zijn heel mooie bij. Voor mensen die van plan zijn om aan een excursie in Saeftinghe deel te nemen is een bezoek aan deze tentoonstelling een uit stekende voorbereiding. Ze staat opgesteld in de Oranjerie van het kasteel Westhove, Duinvlietweg 6 te Oostkapelle. Voor donateurs van Het Zeeuwse Landschap is de toegang gratis. v.K. 17

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 17