Zeeuws Landschap Van de redactie 4e jaargang nr. 2, juni 198$..-, Zeeuws Landschap is een uitgave van voor landschappelijk, natuurweten- I de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". schappelijk, en cultuurhistorisch be- Het blad verschijnt vier maal per jaar en langrijke terreinen in het algemeen en in wordt toegezonden aan begunstigers Zeeland in het bijzonder, van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven Overname van artikelen en illustraties voorlichting over het behoud van en de alleen met toestemming van de redactie, zorg Redactieadres Lc> - Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek. nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Foto's en illustraties R. Bleyenberg 3, 4, 5 R.J. Smulders-de Smit 8, 9, 10 F. van Pelt 13, 15 Zeeuws Museum 17 M. Jacobusse overige Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes P14582-3063 Inhoudsopgave - Van de redactie 2 - Ze gingen naar de zee 3 - De mythe geen fabel 6 - Zwaluwen in Zeeland 8 - Wandelingen door het Zeeuwse landschap 11 - Hoogleraar estuariene ecologie 13 - Nieuwe aankopen 16 - Tentoonstelling Saeftinghe 17 Omslagfoto: Zomer rond het Groote Gat bij Oostburg (foto M. Jacobusse) Een paar maanden geleden is de Evaluatienota Natuur- en Land- schapszorg van de Provincie Zeeland verschenen. In deze ontwerp-nota legt de Provincie op tafel hoe het in de toekomst verder moet met natuur en land schap in ons gewest. Het is een doordacht en deskundig geschreven stuk geworden, waarin het Zeeuwse Landschap veel terug vindt van haar eigen bijdragen aan het beleid. Er bestaat een zeer constructief overleg met de provinciale diensten over alle mogelijke aspekten van aankoop en beheer van natuurgebieden. Daar ligt het niet aan. Er is echter wel wat anders. Als je de nota beter leest dan wordt vaak in ferme taal dikwijls heel weinig gezegd. Vreemd is dat niet voor een dergelijke nota. Er moet met vele belangen rekening worden gehouden in onze provincie. Het belang van natuur en landschap is er maar één uit een lange rij. Toch lijkt het erop dat er in Zeeland langzamerhand te veel compromissen worden gesloten waar het landschap de dupe van wordt. Er worden in het provinciale beleid geen echte keuzes gemaakt voor het volledig behoud van belangrijke natuur waarden. Eén van die keuzes zou de Oosterschelde moeten zijn: een internationaal erkend natuur gebied van grote waarde, geheel liggend binnen de provincie Zeeland. De recreatiedruk neemt jaar na jaar toe. Een betredingsre- geling voor de kwetsbare slikken en platen blijft in de kast liggen. De recreatievaart blijft in het overgrote deel van de Ooster schelde vrij. Alleen op papier bestaan er enkele rustgebieden voor zeehonden. Het vervelende is dat bij een dergelijk weinig doortastend provinciaal beleid het op gemeen telijk niveau echt fout gaat. Met natuur en landschap valt in de gemeentelijke politiek moeilijk te scoren. Gemeenten knabbelen via artikel-19-procedures stukjes van de natuurwaarden van de Oosterschelde af ten gunste van de recreatie. Er komen steeds meer recreatie-vriendelijke voor zieningen langs de oevers. Er worden trailerhellingen aange legd: Schelphoek, Voordelta- Neeltje Jans, Kattendijke wellicht. Vanaf die hellingen zwermen de bootjes uit over het natuurgebied waarin rust voor zeehonden en broedvogels van het grootste belang is. De provincie denkt met een goede voorlichting dit probleem te kunnen oplossen. Ik geloof er niets van. Daadwerkelijk toezicht en opsporing van mensen die in de fout zijn gegaan is de enige manier om de rust te garanderen. Met een motorbootje over de Oosterschelde kruisen is net zo iets als met een crossbrommer over de Hoge Veluwe rijden. Vanzelfsprekend is dat laatste niet toegestaan. Maar waarom wordt het eerste dan niet aan banden gelegd? P.H. Nienhuis 2

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 2