andere is het terrein rond de put te kwetsbaar (veenbodem) voor zwaar materiaal. Tenslotte liggen nog enkele putten die een beurt zouden moeten krijgen, in verpachte weilanden; met de pachters zijn nog geen concrete afspraken gemaakt voor het beheer op dit punt. De beste tijd voor het schonen van een put is oktober. Aan het eind van de zomer hebben de meeste amfibieën de put verlaten en zijn de meeste insectenlarven volgroeid. Het schonen moet wel gebeurd zijn voor de amfibieën zich in de modderlaag terug trekken voor hun winterrust. Als een aantal putten bij elkaar ligt, is het beter elk jaar een of enkele putten te schonen dan in één jaar alle putten. Amfibieën en insecten kunnen dan een goed heenkomen zoeken in niet geschoonde putten. Na verloop van tijd kan de geschoonde put weer vanuit de andere worden bevolkt. - In de brochure „Veedrink putten" is ook informatie te vinden over aanleg en onderhoud en wordt ingegaan op de geschie denis en betekenis van drink putten. Het boekje is gratis verkrijgbaar bij het informatie centrum provincie Zeeland, Abdij 9 te Middelburg, telefoon 01180-31400. Wie meer wil weten over het onderhoud kan terecht bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland, telefoon 01100-30936. Zowel de groene kikker (links) als de bruine kikker behoren tot de regel matige bewoners van drinkputten. Zeeland (SLZ) de mogelijkheid van gratis onderhoud; van alle zgn. kleine landschapselementen geldt zo'n regeling alleen voor drinkputten. De reden voor deze uitzonderingspositie is tweeërlei: het benodigde gereedschap alsmede de ervaring. Wat te veel modder uit de put halen betekent dat het gedaan is: het zoute grondwater komt erin. De SLZ ontvangt voor het onderhoud een subsidie van de provincie. In 1985 is de SLZ ermee begonnen. In dat jaar zijn 10 putten geschoond, in 1986 50 en vorig jaar 35. In totaal waren er voor 65 putten afspraken gemaakt voor een onderhoudsbeurt, najaar '87, maar het natte najaar gooide roet in het eten. In bepaalde delen van de provincie kan bovendien een onderhouds- overeenkomst worden afgesloten met het ministerie van Land bouw en Visserij. De Stichting Het Zeeuwse Land schap is zelf verantwoordelijk voor het onderhoud. Na 1980 is onderhoud uitgevoerd aan 33 putten. Elf putten bevinden zich in een verlandingsstadium. De reden dat zij geen beurt krijgen is geen onwil. Enkele zijn onbereik baar voor een graafmachine (o.a. in het Westerschengegebied), bij Veel putten dienen nog steeds voor het doel waarvoor ze zijn gegraven: het drenken van vee. 10

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 10