Boekbespreking De paddestoelen van Zuid-Beveland door W.D.J. Kuys De wollige popel- zwam komt in Zeeland vrij alge meen voor op stobben van afge zaagde populieren. Buiten Zeeland is het een zeldzame soort. Het op naam brengen van paddestoelen is een tamelijk specialistisch karwei. Om wegwijs te worden in de duizenden soorten is een flinke verzameling - veelal buitenlandse - literatuur noodzakelijk, en zelfs dan kom je nog af en toe soorten tegen die niet met zekerheid te determineren zijn. Soms omdat verschillende wetenschappers er een uiteenlopende soortsopvat ting op na houden, maar ook wel domweg omdat een soort nog niet eerder door de wetenschap (h)erkend en beschreven is. Er is veel pioniersgeest en door zettingsvermogen voor nodig om die moeilijkheden het hoofd te bieden. Amateur-mycoloog Wim Kuys uit Goes is iemand die beide eigenschappen bezit. Met inzet en enthousiasme wierp hij zich in 1982 op de studie van paddestoelen. Speciaal het voor komen van de verschillende soorten op Zuid-Beveland kreeg daarbij de aandacht. Een groot aantal terreinen werd meer of minder regelmatig onderzocht op het voorkomen van paddestoelen. Het resultaat mag er zijn. Voordat Kuys met zijn onderzoek begon waren er van Zuid-Beveland 211 soorten paddestoelen bekend. Dankzij het intensieve speurwerk is dat aantal inmiddels opgelopen tot 646. Daaronder zijn enkele soorten die in Nederland nooit eerder zijn aangetroffen. De resultaten van het onderzoek zijn samengevat in het rapport "De paddestoelen van Zuid- Beveland". Deze ruim 200 pagina's tellende pubhkatie bevat soortenlijsten van een groot aantal gebieden op Zuid-Beveland, variërend van „Het Schelde-Rijn-kanaal" tot „De Yerseke Moer". Ook de stad Goes, de Lavendeldijk en Den Inkel komen op de lijst van onderzochte gebieden voor. Daarnaast omvat het rapport ook een aantal meer algemene arti kelen over o.a. Paddestoelen in boomgaarden, Brandplekken en bacterievuur, en Paddestoelen op marginale vindplaatsen. Historische gegevens (vanaf 1844) zijn eveneens opgenomen. Van vijf soorten paddestoelen worden verspreidingskaartjes gegeven. Van de populiereleem- hoed een kaart van alle in Zeeland bekende vindplaatsen van vier andere soorten alle vind plaatsen, op Zuid-Beveland. Het is verleidelijk om dieper op de soortenlijsten van de onder zochte gebieden in te gaan. Er worden zoveel gegevens gepre senteerd dat er een even dik vervolgrapport te vullen zou zijn met verwerking en interpretatie. Waarom bijvoorbeeld zijn jonge bossen als De Piet en Den Inkel zo rijk aan soorten of omge keerd, waarom valt de soorten lijst van ons eigen landgoed Landlust zo mager uit? We laten die vragen voorlopig maar liggen in de hoop dat het werk van Kuys anderen aanmoe digt om zich ook aan de paddestoelenstudie te zetten. Het rapport is verluchtigd met tekeningen van Nel Kuys. Daar zijn ware juweeltjes bij, zoals bijvoorbeeld die van de zadelzwam, het wieltje en de witte kluifzwam. Ze lijken zo uit de natuur weggelopen. Ik heb zo het idee dat „De paddestoelen van Zuid-Beveland" een standaardwerk gaat worden. Door het langzamerhand voor handen komen van steeds meer Nederlandse publikaties wordt de paddestoelenstudie geleidelijk gepopulariseerd. Voor het pionierswerk van Kuys lijkt in de toekomst dezelfde rol weggelegd als voor oude avifauna's in het huidige vogelstudietijdperk: Een betrouwbare bron van gegevens uit de tijd dat bijna niemand zich met de materie bezighield. De paddestoelen van Zuid- Beveland is door Kuys in eigen beheer uitgegeven. Het rapport kan besteld worden door over making van/ 18,30 12,50 5,80 verzendkosten) op giro nummer 57 19 596 t.n.v. W.D.J. Kuys, Plataanstraat 7, Goes, o.v.v. "Paddestoelenrapport". Afgehaald op bovenstaand adres kost het rapport 12,50. M.J. 11

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 11