Uit het beleid Nieuwe aankopen Van de ad ministratie Heggengebied Arnemuiden In de ruilverkaveling Klevers- kerke is indertijd een klein complex van het oude land van Zeeland bewaard gebleven. Het zijn kleine hollebollige weilandjes omzoomd door meidoornhagen. Onlangs kon dit typische Zeeuwse-landschap-reservaat worden uitgebreid met ca. 1 ha. Jammer is dat een aangrenzend gedeelte, ondanks de aanduiding reservaatsgebied in het kader van de Relatienota, met een bulldozer gelijk werd geschoven. We zien dus dat noch het sparen van natuurgebied in het kader van landinrichtingsprojecten, noch een bestemming tot relatienota reservaat de nodige garantie geeft voor het voortbestaan van natuurgebieden. Alleen de eigendom in handen van een natuurbeschermingsorganisatie geeft voldoende zekerheid voor een blijvende veiligstelling. Westerschenge De Westerschenge is een door een smalle strook rietland omzoomde kreek. Het vormt het restant van het krekensysteem dat vroeger het eiland Wol- phaartsdijk scheidde van Zuid- Beveland. In het rietland broeden vele vogels waaronder de bruine kiekendief en in botanisch opzicht is het een van die plekjes waar je nog heel bijzondere planten kunt aantreffen. Zo vinden we hier de grootste Zeeuwse groeiplaats van de bijen orchis - in de Flora van Neder land van Heimans, Heinsius en Thijsse aangeduid met drie z-Pjes, hetgeen zeer zeldzaam betekent. Direkt grenzend aan het rietland ligt een zóne van intensief gebruikte akkerbouwgronden. Bij droogte in de winter als de zavelgrond geploegd ligt, treedt een regelmatige verstuiving van deze grond op. Tezamen met verstuivende kunstmest en bestrijdingmiddelen richting orchideeën-rietveld betekende dit een reële bedreiging voor het voortbestaan van de reservaats waarden. Door de aankoop van een enkele tientallen meters brede strook langs de gehele lengte van het reservaat kon deze bedreiging een halt worden toegeroepen. De aangekochte strook zal in de toekomst als grasland worden geëxploiteerd. Op het overzicht van het dona teursbestand, dat wij wekelijks uit de computer laten rollen, konden we lezen dat 4777 donaties met een gemiddelde van 27,93 zijn overgemaakt op onze rekening. Van 116 begun stigers hebben wij echter voor het jaar 1988 nog niets mogen ontvangen. Onlangs zijn de 2e herinneringen verstuurd die weer een aantal mensen op een goed idee hebben gebracht. Tegen diegenen die het toch nog zijn vergeten willen wij zeggen: laat eens zien hoeveel Het Zeeuwse Landschap voor U betekent, en geef ons die donatie voor 1988. Wij kunnen er veel goeds mee doen in een provincie die het waard is mooi te blijven. Bij voorbaat onze hartelijke dank. L. Schoor 17

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 17