Rekreatie- ontwikkelingen De toegenomen rekreatiedruk stelt de bewakers soms voor problemen. Op mooie dagen is het niet altijd bij te houden om surfers en andere rekreanten van het eiland weg te houden. graslanden in de gedeelten die door begrazing open blijven, hebben een veel natuurlijker aanblik gekregen dan de inzaai ingen van het begin. Op sommige plaatsen zijn ze onder tussen zeer kruidenrijk. Sinds de afsluiting in 1971 hebben we meer dan 300 plantesoorten op de Hompelvoet aangetroffen. De successie van de vegetatie had en heeft natuurlijk gevolgen voor de vogels. Zo zijn de echte pioniers van de kust, zoals de op kale grond broedende dwergstern en strandplevier, grotendeels van de Hompelvoet als broedvogel verdwenen. Weidevogels zijn i daarentegen in de loop van de Het vogelwachters- .r huisje op de Hompel- «ld toegenomen. Ook voor de voet. grote stern leek het er op dat de Hompelvoet niet meer aantrek kelijk was als broedgebied. In 1985 vertrok het grootste deel van deze sterns van de Hompel voet naar Markenje, een klein, laag, vrijwel onbegroeid plaatje bij Ouddorp. Waarschijnlijk lag toegenomen onrust hieraan ten grondslag. Noordse woelmuizen hadden zich inmiddels op de Hompelvoet gevestigd en uilen, kiekendieven en ruigpootbui- zerds kwamen hierop af. Boven dien zaten er hier ondertussen ook flink wat zilvermeeuwen en een exemplaar hiervan had zich zelfs gespecialiseerd in het pakken van volwassen sterns. Vooral gedurende het voorjaar, als de sterns zich aan het vestigen zijn en het baltsen een belang rijke sociale factor is, leidt regel matige verstoring door bijvoor beeld roofvogels er al gauw toe dat de sterns vertrekken. Dit jaar is de grote stern echter weer duidelijk teruggekeerd op de Hompelvoet; 2400 broedparen hebben er gezeten en op Markenje 1250 paar. Het aantal noordse woelmuizen is hier, onder andere door de komst van de hermelijn, weer afgenomen, zodat het in het voorjaar rustig was. Bovendien is het mij dit jaar ook gelukt om de bewuste zilver meeuw uit te schakelen, die al jaren lang sterke onrust veroor zaakte door sterns aan te vallen. Ik deed dat met behulp van een ratteval die ik op zijn favoriete uitkijkpost geplaatst had. GJB: De rekreatie heeft zich de laatste jaren in de Grevelingen sterk uitgebreid. De Hompelvoet is één van de weinige gebieden in de Grevelingen die voor het publiek gedurende het broed- seizoen afgesloten zijn. Is de Hompelvoet te handhaven als een oase van rust tussen de rekreatie-eilandjes, de surfers, de speedboten en straks Port Zélande? KdK: De rekreatiedruk is inder daad in de tien jaar dat ik hier ben sterk toegenomen. In die tijd heeft het surfgebeuren zich massaal ontwikkeld. Op mooie dagen is het met altijd meer bij te houden om surfers of andere rekreanten van het eiland te houden. We concentreren ons dan wat de bewaking betreft op de meest gevoelige gebieden. De twee rekreatie-eilanden die ten zuiden van de Hompelvoet zijn aangelegd met het argument om zo rekreanten van het natuur gebied af te leiden blijken eerder averechts te werken. Dezelfde boten liggen daar vaak dagen lang en de eilanden vormen voor veel mensen een uitvalsbasis om vandaar, ook bij minder goed weer, de omgeving te verkennen en naar de Hompelvoet te varen of te surfen. Wat ik trouwens met grote zorg tegemoet zie zijn de effecten van het ulv-vliegveld bij Brouwershaven. De laatste jaren vliegen sportvliegtuigjes steeds frequenter over het eiland en vooral bij laag en langzaam vliegen, wat motorzwevers en ulv's doen, gaan alle vogels de lucht in en sneuvelen telkens de nodige jongen tengevolge van vraat door zilvermeeuwen. Goede voorlichting aan het publiek over wat wel en niet in de Grevelingen kan, en waarom, zal denk ik het bewaken van de Hompelvoet een stuk vergemak kelijken. Met de nodige bescher mende maatregelen en een natuurvriendelijk beleid van het Grevelingenschap denk ik dat ook in de toekomst de Hompel voet een belangrijk natuurgebied zal blijven. Onlangs heb ik gedronken op mijn tienjarig jubi leum als vogelwachter op de Hompelvoet en tevens op de volgende tien jaar. 5

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 5