Uit het beheer In de eendenkooi te Anna Jacobapolder vestigde zich een kleine broedkolonie van de blauwe reiger. Eendenkooi In de eendenkooi in Anna Jacobapolder zi]n dit ]aar de broedvogels geïnventariseerd. Dat leverde nogal wat verrassingen op. Het meest spectaculair was de ontdekking van een kleine broed kolonie van de blauwe reiger. Er werden vier nesten ontdekt, maar omdat het onderzoek pas laat in het seizoen begon en er alleen vanaf de paden geïnventariseerd is, is het niet onmogelijk dat er nesten over het hoofd gezien zijn. In ieder geval waren er regelmatig een stuk of vijftien reigers tegelijk te zien op het bouwland rondom de kooi. Andere minder gewone soorten waarvan het broeden werd vast gesteld zijn onder meer: ransuil, wielewaal, grote lijster, dodaars, snor en bruine kiekendief. De lijst van broedvogels omvat meer dan veertig soorten: voor een gebiedje van 7 hectare een erg hoog aantal. Het onderstreept eens te meer het belang van de rust die in en rondom het kooi- bos heerst. Ter Hooge Ook op het landgoed Ter Hooge bouwde een paartje blauwe reigers een nest. Al jarenlang verblijven er reigers rond de grote vijver, en enkele jaren geleden werd al eens geprobeerd om door het plaatsen van een kunstnest de reigers tot broeden te bewegen. Het kunstnest is altijd ongemoeid gebleven. Het is intussen niet zeker of de broedpoging van de reigers geslaagd is. Langs het pad werden leeggeslurpte eieren gevonden; waarschijnlijk het werk van eksters. Een zorgelijke ontwikkeling is de sterfte van eiken in het bos. Een onderzoek wees uit dat waar schijnlijk de honingzwam, een parasitaire paddestoel, de boos doener is. Daar is bijzonder weinig tegen te doen. Alleen zeer rigoureuze maatregelen, zoals het compleet uitgraven van de stobben van gevelde bomen, geven enige kans op terug dringing van de honingzwam. Het zal duidelijk zijn dat dat middel erger is dan de kwaal. Westerschenge In het vorige nummer werd gemeld dat langs de Wester schenge een strook bouwland is aangekocht om een buffer te creëren tegen de negatieve invloeden uit de omgeving. Dankzij deze aankoop konden inmiddels enkele volledig verlande drinkputten in hun oude glorie worden hersteld. Het aangekochte akkerland bleef braak liggen, zodat zich geleidelijk een spontane begroeiing kan vestigen. Meteen al in het eerste jaar groeiden er ruim 50 verschillende soorten planten. Langs de kreekoevers werd de zesde orchideeënsoort aangetroffen en werd het broeden geconstateerd van o.a. grote karekiet, blauwborst en bruine kiekendief. M.J 11

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 11