Langs de Zeeuws- Vlaamse Noordzee kust passeren grote aantallen trekvogels, zoals bijvoorbeeld de rouwkwikstaart. Na een hoofdstuk over „Streek namen" en over „Vogels beschermen" volgt na een uiteen zetting over de werkwijze en verantwoording de beschrijving van soorten. Pas dan wordt ook duidelijk welk een immense hoeveelheid werk er verricht is om deze omvangrijke klus tot een goed einde te brengen. Iedere soortbeschrijving zegt eerst iets over de status. Daarna wordt ingegaan op de verspreiding van de soort in europees dan wel wereldwijd verband, doch waar nodig wordt ook iets gezegd over aan grenzende gebieden. De biotoop beschrijving is toegespitst op de situatie in Zeeuws-Vlaanderen. Vervolgens wordt ingegaan op het verleden, in wezen de tijd voor 1968. Bij het onderdeel broeden krijgen soorten waarvan het voorkomen in Zeeuws-Vlaan deren opvalt, zoals patrijs en grauwe gors, extra aandacht. Afhankelijk van de status wordt bij het voorkomen soms tot op de datum nauwkeurig de waar neming vermeld. Ook worden trends in toe- of afname besproken en wordt zo mogelijk een relatie met het landschap gelegd. Eventuele bijzonderheden worden apart gemeld. Natuurlijk zijn bij aandachtige bestudering enkele onvolkomen heden te vinden. Zo wordt bij de behandeling van het landschaps type „welen" de indruk gewekt dat er een relatie bestaat tussen welen en broedende zwarte mezen. We hebben te maken met een mijns inziens goede avifauna, geschreven door ook werkelijk in Zeeuws-Vlaanderen wonende en werkende liefhebbers, die het boek terecht hebben opgedragen aan wijlen Mr. Thomas Lebret, de amateur ornitoloog die ons als een der eersten het verband het zien tussen vogel en landschap. Technische gegevens boek: Formaat: 24,1 (lengte) x 17,2 (breedte) x 2,9 (dikte) cm. Aantal pagina's: 360 5 uit klapbare overzichtskaarten, verlucht met landschapsfoto's en -tekeningen. Afwerking: gebonden (harde kaft) met full-colour omslag. ISBN: 90 - 72146 - 06 - 9. Prijs: winkelprijs 39,90. Wijze van bestellen: Door over making van 44,90 op bank rekening 87.52.45.161 van de Verenigde Spaarbank te Hulst ten gunste van de Werkgroep Avifauna Zws. VI. Uitgever: Stichting Natuur- en Recreatieinformatie, Langeviele- singel 24, 4335 AA Middelburg. Wim de Wilde 13

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 13