Van de Administratie Oosterschelde-milieu nog steeds bedreigd Er Is alweer een jaar voorbij, en dat betekent dat U tegelijk met dit tijdschrift (als U donateur bent tenminste) weer een accept girokaart heeft ontvangen voor het overmaken van de jaarlijkse donatie. Een aantal donateurs heeft hun donatie voor 1988 pas kort geleden overgemaakt en zullen zeggen: „Moet ik nu alweer betalen?" Dat moet natuurlijk niet, maar dat mag wel. Dat wij de acceptgiro's met het decembernummer van Zeeuws Landschap meezenden heeft een aantal redenen: 1. het geeft een besparing op porto-kosten; 2. alle begunstigers hebben hun donateursbewijs voor het begin van het nieuwe jaar; 3. de donateurs kunnen zelf de keuze maken of ze nog voor 31 december hun bijdrage overmaken. De eerste twee voordelen spreken voor zich, maar de derde vraagt om een toelichting. Omdat onze Stichting een „algemeen nut beogende instelling" is, zijn donaties en giften aan Het Zeeuwse Land schap aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, mits ze gezamenlijk met giften aan andere organisaties hoger zijn dan 1% van het onzuiver inkomen (minstens 120, Indien U de minimumgrens net niet haalt, kunt U overwegen de donatie nog in dit jaar over te maken waardoor de grens wel wordt overschreden. Dit geldt uiteraard ook voor giften/ donaties aan andere instellingen. Buiten dit voor U mogelijke voordeel heeft ook de Stichting er belang bij dat U Uw bijdrage spoedig overmaakt. Wij kunnen namelijk pas geld besteden als wij het hebben ontvangen, dus zaken als excursies, terreinaankoop, beheersmaatregelen e.d. kunnen wij pas echt uitvoeren als we weten hoeveel geld we tot onze beschikking hebben. Op 12 oktober j.l. heeft prof. Dr. P.H. Nienhuis zijn ambt aanvaard als bijzonder hoogleraar in de estuariene oecologie aan de Katholieke Univer siteit te Nijmegen. Ir. H. Visser, waar nemend voorzitter van Het Zeeuwse Landschap, bood de heer Nienhuis en zijn echtgenote tijdens de receptie een cadeau aan. De Oosterschelde Natuurgebied in ontwikkeling In 1974 werd het historische besluit genomen de Ooster schelde niet af te sluiten door middel van een dam. In plaats hiervan werd een stormvloed kering gebouwd, waardoor het getij grotendeels kon worden gehandhaafd. Bijna 8 miljard is geïnvesteerd (o.a.) om het unieke getijde-ekosysteem (zij het in beperkte omvang) te behouden. De Oosterschelde is van groot belang voor watervogels, zeld zame wiersoorten, bodemfauna en in de toekomst mogelijk ook voor zeehonden. De overheid kende aan het gebied de hoofd- funktie natuur toe. Toch wordt het Oosterschelde-milieu nog voortdurend bedreigd door verschillende ontwikkelingen en er zijn aanwijzingen dat de natuurwaarden achteruit zijn gegaan. Met name het verstorende effekt van de toe genomen rekreatie is zeer verontrustend. Een groot deel van de bedreigingen ligt in de invloedssfeer van gemeenten en waterschappen, maar deze hebben te weinig oog voor de natuurbelangen. Om de lagere overheden nog eens op hun verantwoordelijk heid te wijzen heeft het Delta- overleg een aantrekkelijke, kleurige brochure uitgegeven, waarin wordt uitgelegd hoe het Oosterschelde-ekostysteem funktioneert en hoe groot de (internationale) betekenis is. Ook wordt aangegeven welke bedreigingen er bestaan en wat de lagere overheiden kunnen doen om de natuurwaarden te behouden en te versterken. Het Delta-overleg is een gespreksplatform van particuliere natuurbeschermingsorganisaties die zich betrokken voelen bij de Deltawateren. Deelnemers zijn o.m. de Zeeuwse, Zuidhollandse- en Brabantse Milieufederatie, het Zeeuwse, Zuidhollandse- en Noord-Brabantse Landschap, Vogelbescherming en Natuur monumenten. De brochure „De Oosterschelde; een natuurgebied in ontwikkeling" is te bestellen door overmaking van 2,50 [f 1,1,50 verzendkosten) op gironummer 245740 t.n.v. Stichting Het Zeeuwse Land schap. postbus 25, Heinkenszand, o.v.v. Öosterscheldebrochure. Afgehaald kost de brochure 1 gulden. 17

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 17