Zeeuws Landschap Van de redactie 4e jaargang nr. 4, december 1988 LANDSCHAP Redactieadres Stichting "Het Zeeuwse Landschap" Landgoed Landlust Postbus 25 4450 AA Heinkenszand Telefoon 01106-2640 Postrekening 245740 Bank: ABN Middelburg Rek.nr. 51.03.36.167 Giro van de bank 46882 Redactie P.H. Nienhuis (voorzitter) R.J.B.M. Willems J. v. d. Boom G.J.C. Buth M. Jacobusse J. van Kasteel (eindredacteur) Foto's F. van Pelt M. Jacobusse W. de Vos Archief ZL N.M.F. Vormgeving en druk Pitman B.V., Goes Inhoudsopgave -Van de redactie - Verdwenen veen - Wandelingen door het Zeeuwse landschap - De wallen van Retranchement - Uit het beheer - Vogels tussen Zwin en Saeftinghe - Reeën in Zeeland 11 12 14 "Zeeuws Landschap" is een uitgave van de Stichting "Het Zeeuwse Landschap". Het blad verschijnt vier maal per jaar en wordt toegezonden aan begunstigers van de Stichting. De uitgaven van de Stichting geven voor lichting over het behoud van en de zorg voor landschappelijk, natuurwetenschap pelijk en cultuurhistorisch belangrijke terreinen in het algemeen en in Zeeland in het bijzonder. Overname van artikelen en illustraties alleen met toestemming van de redactie. Kopij Bijdragen voor dit blad in de vorm van artikelen, ingezonden stukken, foto's enz. kunnen worden gezonden aan de redactie. Inlevering voor het eind van elk kwartaal. Plaatsing van deze artikelen betekent niet dat deze het inzicht van de redaktie weergeven. 3 4, 6, 7, 9, 12, 14 4, 5, 13 omslag, 10, 11, 15, 17 16 Omslagfoto Winter in de inlaag 's-Gravenhoek Natuur en milieu maken Zeeland tot een „kwaliteitsprovincie" (excuses voor het beleidsjargon) en het nog steeds groeiende toerisme in ons gewest heeft belang bij het hand haven van die uitzonderlijke natuur waarden. Daarin schuilt een levens groot conflict tussen natuur en recreatie. Dé bestuurlijke vondst om dit conflict te omzeilen is het recreatief medegebruik van natuur gebieden, onder het motto wat goed is voor Zeeland is goed voor de natuur. Voor je het weet is op deze manier de kip met de gouden eieren geslacht. Je kunt immers de veel geroemde kwaliteit van het Zeeuwse mdieu maar één keer verpesten. Veel ingrepen ten behoeve van de recreatie zijn vrijwel onomkeerbaar. Vrpwel iedere gemeente rond de Oosterschelde en het Grevelingen- meer heeft een prestigieus recreatie project in de la liggen, dat ten koste gaat van ruimte en rust langs de oevers en ver daarbuiten op het open water en de droogvallende platen. In het verleden hebben we de oevers van het Veerse Meer zien dicht groeien met recreatieprojecten. Gaan de Grevelingen en de Oosterschelde dezelfde weg? Dat is geen recreatief medegebruik, dat is het platwalsen van natuurwaarden. Zeeland is nog een aantrekkelijke provincie voor vakantiegangers. Het massatoerisme concentreert zich rond onze stranden en de terreinen voor dagrecreatie langs de Zeeuwse wateren. Deze vorm van toerisme wordt georganiseerd door de professionals, de recreatie ondernemers. Dat is prima. Massa toerisme en natuur verdragen elkaar echter niet. Het uitgestrekte Zeeuwse landschap leent zich wel voor meer extensieve recreatie, natuur liefhebbers, groepjes wandelaars of rustzoekers. Maar ook deze vorm van recreatief medegebruik moet door een professional geregeld worden en dat is in dit geval de natuurbeheerder. Wie weet er beter dan hij hoever dat medegebruik kan gaan, hoe kwetsbaar het gebied is en wanneer het kan worden opengesteld en wat er dan te zien is? Wie kan er beter dan hij voorlichting geven over de waarden van de natuur? Eén voorbeeld: Heeft u de sensatie wel eens ondergaan door in een vogel observatiehut van het Zeeuwse Land schap, kijkend door een gleuf in de wand, de watervogels zoals eenden en steltlopers, van heel dichtbij te observeren, zonder dat de vogels dat in de gaten hebben? Dat is recreatief medegebruik van de hoogste orde. Het kan op Noord-Beveland in de inlaag Keihoogte en langs het Groote Gat bij Oostburg. De professionals van het Zeeuwse Landschap leiden per jaar ongeveer 12000 personen rond tijdens geleide excursies door natuurgebieden die anders gesloten zijn voor het publiek. Saeftinghe gooit de hoogste ogen, wat dat betreft, maar ook de excursies door de Verdronken Zwarte Polder en het Zwin trekken heel wat belang stelling. Opvallend is ook de animo voor excursies door de eeuwenoude graslanden van de Yerseke Moer. De bewogen historie van dat gebied gaat pas leven als er deskundige voor lichting gegeven wordt. Het Zeeuwse Landschap wil deze vorm van recreatief medegebruik graag verder uitbouwen, maar dan moeten daar wel middelen voor beschikbaar zijn. Honderden excursies per jaar moeten worden afgezegd wegens personeelsgebrek. Meer dan driekwart van de aan vragen voor het houden van lezingen kan om die reden ook niet worden gehonoreerd. Er bestaat grote behoefte aan voorlichting over de Zeeuwse natuur. Op veel verzoeken kan niet worden ingegaan vanwege de te hoge kosten. De recreant te gast bij de professional, de natuur beheerder. Als dat geen kwaliteit is! Maar het moet wel betaald worden. P.H. Nienhuis 2

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 2