De wallen van Retranchement. Beelden uit de 80-jarige oorlog en het geluid van boomkikkers door G.J.C. Buth Retranchement Cadsandria „God created the world and the Dutch created The Netherlands", las ik eens in een foldertje dat geschreven was voor Amerikaanse touristen „doing Europe". Alhoewel de ontstaansgeschiedenis van ons land zo wel erg kort en krachtig (en Amerikaans) is samengevat, zullen er naast Nederland inderdaad niet veel landen zijn waar het landschap zo sterk bepaald is door het culturele verleden van zijn bewoners. Voor vele, vermoede lijk de meeste, natuurgebieden in Nederland geldt dan ook dat ze naast hun natuur- en land schappelijke waarden tevens een belangrijke cultuurhistorische waarde vertegenwoordigen. In Zeeland is waarschijnlijk het Zeeuwsvlaamse landschap het rijkst geschakeerd met duidelijke kenmerken uit het verleden. Naast onder andere de inpolderingshistorie valt hier in het landschap nog veel „af te lezen" over de vele oorlogs handelingen en dreigingen die er, vooral tijdens de 80-jarige oorlog, hebben plaats gevonden. Eén van de Zeeuws-Vlaamse natuur gebieden met erg belangrijke cultuurhistorische waarden wordt gevormd door de Wallen van Retranchement, een gebied dat naar verwachting binnenkort in het bezit van Het Zeeuwse Landschap komt. Om mij nader over dit gebied te informeren ben ik te rade gegaan bij Wim Kuys. Tot de jaren zestig heeft hij in Retranchement gewoond en heeft zich toen in de historie van het gebied verdiept. Tijdens latere kampeervakanties bij het dorp was inmiddels de natuur zijn nieuwe interesse geworden en bekeek hij de wallen vooral vanuit die gezichts hoek. Veel van de volgende beschrijving van de Wallen van Retranchement is dan ook aan gedragen door Wim Kuys. 8 Voor het ontstaan van Retran chement, vrij vertaald versterking of verschansing, moeten we zo'n driehonderd-en-tachtig jaar terug in de tijd. De tachtigjarige oorlog was toen ongeveer veertig jaar aan de gang. Bij zijn strijd tegen Parma was Prins Maurits in 1604 met een vloot het Zwartegat, nu de Verdronken Zwarte Polder, ingevaren en landde op het eiland Cadzand. Nadat hij het eiland had ingenomen schreef hij een brief naar de Staten waarin hij voorstelde in het land van Cadzand enige forten aan te leggen. Alhoewel het Zwin, voordien de vaarweg naar de havenstad Brugge, rond 1600 reeds zover verzand was dat schepen niet verder meer konden komen dan Sluis, vond prins Maurits deze zeearm nog belangrijk genoeg om er een vesting te bouwen. De Spanjaarden waren immers heer en meester in het rijke Vlaanderen en met een vesting aan de ingang van het Zwin kon Maurits de scheepvaart naar Vlaanderen beletten. Boven dien werd zo de concurrentie van het oude Brugge uitgeschakeld, iets wat de Hollandse en Zeeuwse handelssteden erg aansprak. Maurits kreeg goed keuring van de Staten en onmiddellijk werd begonnen met het aanleggen van wallen en het graven van grachten. Na het beëindigen van het Twaalfjarig bestand in 1621 werd de verschansing versterkt door de aanleg van het fort Oranje in het noorden, het fort Nassau in het zuiden en de versteviging van het eigenlijke retranchement tussen de twee forten. (Letterlijk betekent retranchement afsnijding, wat staat op een tweede wal waarachter men zich terugtrekt als de eerste verloren is gegaan.) Zo kreeg het Retran chement Cadsandria, zoals het toen genoemd werd, zijn huidige vorm met drie bastions aan de landzijde en op de twee hoek punten een fort. De over blijfselen van fort Oranje zijn echter grotendeels verdwenen tengevolge van een stormvloed in 1682. De soldaten en hun vrouwen waren natuurlijk de De situatie rond Retranchement in de zeventiende eeuw. Links oost!) van het Zwin Retranche ment met de forten Oranje en Nassau. Rechts het Belgische fort Hazegras (des tijds Spaans grond gebied).

Zeeuws Landschap | 1988 | | pagina 8