Veranderingen J Herplant van elzen in de elzenmeet aan het eind van de Hoogenboomlaan bij Renesse. De arme- en kerkebossen waren zo een soort belegging, uit de opbrengst waarvan uitkeringen aan de armen betaald werden. Op Schouwen werden in het begin van deze eeuw, vermoedelijk ook in verband met een gedaalde grondwaterstand in de binnenduinrand, veel elzenmeten gerooid en omgezet: tussen 1900 en 1920 vooral tot bollengrond, na 1920 meer en meer tot boomgaard. Steeds meer kregen ze ook een woningbouw- bestemming. Van de 629 ha in 1879 was in 1979 nog 150 ha over. Vooral de elzenmeten op zeer vochtige grond met greppels dicht bijeen bleven gespaard. Het probleem is dat ze hun economische functie verloren hebben. Ze zijn fossiele landschapselementen geworden: herinneringen aan het vroegere landbouwsysteem in de Schouwse binnenduinen. De percelen waar de elzen zich ontwikkelden tot behoorlijke bomen, groeiden aardig dicht (inderdaad met „braam, hoppe en andere vuilnis" als stekelvaren en kamperfoelie) en werden echte vogelbosjes, waar tortelduiven en groene spechten zitten, maar ook veel houtsnippen en ransuilen, 's Winters ziet men er sijsjes en mezen in de bomen. Op de „diekjes" om de elzenmeten groeien leuke voorjaarsplanten als sneeuwklokje, helmbloem en speenkruid. De elzenmeten hebben nu geen economische funcie meer maar wel een ecologische en bovendien een informatiefunctie in verband met het inzicht dat ze geven in het vroegere landbouwsysteem. Op het achterste deel van de camping Duinhoeve (en ook op een kampeerterrein bij Ouddorp) wordt dit landschapselement nog in ere gehouden en regelmatig beheerd. In de zomer lópen er geen koeien op de meetjes maar staan er tenten en vanaf „primo september" ligt de elzenmeet er weer als vanouds bij. Dat vind ik nu een goede manier van recreatief medegebruik van de natuur waar men thans zoveel over spreekt: de natuur en de cultuurhistorie zijn er mee gediend èn de (extensieve) recreatie. Maar dan moet dit sportief kamperen natuurlijk niet het begin zijn van de bekende reeks: tentje-bungalowtent- toercaravan-stacaravan- zomerbungalow, want dan is de elzenmeet een verstedelijkt duinterrein geworden en dat hebben we al meer dan genoeg hier op Schouwen. In gebieden waar landschaps bouw overwogen wordt (omgeving Moermont bij Renesse) is het mogelijk opnieuw elzenmeten aan te leggen cq. te herstellen. De greppels en lage wallen van vroeger liggen er vaak nog. Het gaat dan echt om herstel en ingrijpend achterstallig onderhoud. Het zou jammer zijn als van de elzenmeten op Schouwen alleen de straatnaam over bleef! t 1 fl TJ - H i 10

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 10