Uit het beheer Kiekendieven in Saeftinghe Vrijwilligers gevraagd De blauwe kiekendief is een slanke, middelgrote roofvogel, die zich bij voorkeur in open terrein ophoudt. In Europa broeden van deze soort, afgezien van de Sovjet-Unie, ongeveer 5000 tot 7000 paren. Volgens de Atlas van de Nederlandse vogels wordt Nederland in de winter door ongeveer 500 tot 1000 blauwe kiekendieven bezocht. Een goede manier om vast te stellen hoeveel kiekendieven er in een bepaald gebied verblijven is het tellen van de vogels op de slaapplaats. Overdag gaan de kiekendieven individueel op jacht, maar in de schemering verzamelen ze zich op gezamenlijke slaapplaatsen. Momenteel loopt er een internationaal onderzoek naar de ligging en de grootte van dergelijke slaapplaatsen. In het kader van dit onderzoek onderzocht de Vogelwerkgroep van de natuurbeschermings vereniging De Steltkluut het Verdronken Land van Saeftinghe. Op 29 oktober 1988 werden de eerste resultaten geboekt: voor in het schor werden 12 invallende vrouwtjes waargenomen. In december liep het aantal op tot tegen de 40, en bovendien werd ook het slapen van 8 bruine kiekendieven geconstateerd. Daarmee is Saeftinghe voorzover nu bekend de grootste slaapplaats van West-Europa! Elders zijn slechts enkele plaatsen bekend waar zo'n 20 a 25 blauwe kiekendieven slapen. De record telling in Saeftinghe op 14 januari 1989 leverde 43 exemplaren op! Het belang van de Hooge Platen als broedgebied voor sterns neemt nog steeds toe. De meest opvallende ontwikkeling in het vorige broedseizoen was de uitbreiding van de grote stern tot 600 paar. De dwergsternkolonie telde weer zo'n 175 paar, en bleef daarmee veruit de grootste van Nederland. Dit succes is niet in de laatste plaats te danken aan de vele tientallen vrijwilligers die ieder voorjaar deelnemen aan het vrijwilligerswerk. Dat omvat onder andere het inspitten van takkenschermen, het planten van biestarwegras en het jaarlijks herstel van het ringdijkje rondom de dwergsternkolonie. Ook dit jaar doen we weer graag een beroep op hun inzet. De data waarop de werkzaamheden plaatsvinden zijn: 18 en 19 maart 1 april 15 april 22 en 23 april We vertrekken om 9.30 uur uit de haven van Breskens (ligplaats halverwege de pier in de vissershaven). Opstappen bij Nummer Eén kan ook: de boot legt daar aan om ongeveer 10.00 uur. Voor nadere informatie kunt u bellen met René Beijersbergen, tel.: 01172- 1809. Het ringdijkje op de Hooge Platen wordt ieder voorjaar door vrijwilligers hersteld, zodat de dwergsterns een veilig broed gebied hebben. 14

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 14