Vliedbergen Graverij in de Yerseke Moer Van de ruim honderdvijfendertig vliedbergen die het Zeeuwse landschap ooit telde, waren er aan het eind van de vorige eeuw nog 50 in het landschap herkenbaar. Volgens het boekje „Vliedbergen; tekens van tijd in het Zeeuwse landschap" van de Stichting Natuur en Recreatie- informatie zijn het er nu nog 37. Verspreid over Zuid-Beveland en Walcheren heeft Het Zeeuws Landschap meer dan 10 vliedbergen in beheer. Vier daarvan zijn eigendom van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der Wetenschappen. Het gaat om de Berg van Troye bi) Borssele en de vliedbergen bij Valkenisse, Koudekerke en Gapinge. Onlangs is de erfpachtsakte ten gunste van onze Stichting voor een periode van 99 jaar verlengd. Zelfs voor een vliedberg een respectabel tijdsbestek. Ook zijn er momenteel onderhandelingen gaande voor de aankoop van een vliedberg bij Groede. Als deze aankoop lukt is daarmee de eerste vliedberg in Zeeuws- Vlaanderen veiliggesteld. Graven in het Oudland van de Yerseke Moer is graven in het verleden. Dat blijkt weer eens nu er in het kader van de komende landinrichting rondom het reservaat een brede sloot gegraven wordt. Die sloot dient als afwatering voor de gronden rondom het reservaat. In het reservaat zelf blijft de waterstand gelukkig ongewijzigd en de mogelijkheid is zelfs aanwezig om in de toekomst het water op te zetten tot een hoger peil. De taluds van de nieuwe sloot laten letterlijk en figuurlijk een unieke dwarsdoorsnee zien van de historische ontwikkeling van de Yerseke Moer (en daarmee ook van grote delen van de rest van Zeeland). Op een diepte van 50 a 100 centimeter ligt een dikke (zwartgekleurde) veenlaag, waarin zonder moeite stobben van dennen en berken, denneappels, veenmos en andere plantenresten te herkennen zijn. Op een paar plaatsen is goed te zien hoe de mens in het verleden het veen vergraven heeft. Op bijgaande foto ziet u een oude zetwal waarnaast aan weerskanten het veen is uitgegraven. Als gevolg van inklinking is op de plaats waar de zetwal lag in later tijd een greppel ontstaan. Bovenop het veenpakket is, nadat het gebied in de derde eeuw mundeerde een met schelpen doorspekte kleilaag afgezet. De Berg van Troye bij Borssele is één van de vliedbergen die de Stichting in erfpacht heeft. 15

Zeeuws Landschap | 1989 | | pagina 15